کد خبر : 5364

آخرین اخبار از زمین‌لغزش در لرستان؛

جاده الیگودرز قابل احیا نیست

پیگیری اعتبار جبران خسارت سیلاب‌ها

جاده الیگودرز قابل احیا نیست

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با اشاره به پیگیری اختصاص اعتبار جبران خسارت سنگین سیلاب‌های متعدد این استان؛ از راه‌شکافی جدید در منطقه زمین‌لغزش الیگودرز خبر داد.

غلامرضا آقامیرزایی با اشاره به اینکه از ابتدای سال زراعی جدید یعنی یکم مهرماه، ازلحاظ میزان بارش بعد از استان‌های گیلان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد، استان لرستان بیشترین میزان بارش را در سطح کشور داشته‌است، اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنیم چراکه با این بارش‌های برف و بارانی که داشتیم انتظار می‌رود وضعیت آب‌های زیرزمینی و محصولات کشاورزی استان مطلوب باشد.

     بارش‌های سنگین سوم آبان ماه منجر به آبگرفتگی در 14 روستا شد

وی با بیان اینکه در بارش‌های متعددی که داشتیم خسارت‌های سنگینی به استان وارد شده‎است، تصریح کرد: بارش‌های سنگین سوم آبان‎ماه منجر به آب‌گرفتگی در 14 روستا از توابع خرم‎آباد شد و خسارت‌هایی نیز به این مناطق وارد کرد؛ همچنین در سوم آذرماه بارش باران در پلدختر خسارت‌های سنگینی ایجاد کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با تأکید بر اینکه طی بارش‌های اخیر در تاریخ 29 دی‎ماه نیز ضمن اینکه به سایر شهرستان‌ها خسارت‌هایی وارد شد، سیلاب و بارش سنگین برف به الیگودرز و پلدختر خسارت زد، افزود: در الیگودرز بر اثر بارش برف و زمین‎لغزش، جاده الیگودرز به زز و ماهرو قطع شد.

آقامیرزایی با اشاره به اینکه عملیات راه‎شکافی و جلوگیری از وارد شدن خسارت جدید به تأسیسات منطقه مورد نظر در حال انجام است، یادآوری کرد: با استفاده از ظرفیت موجود استان نسبت به رفع مشکلات به وجود آمده حداکثر توان خود را به کار گرفته‎ایم تا آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

     پیگیر اختصاص اعتبار خسارات واردشده به استان هستیم

وی با بیان اینکه پیگیر اختصاص اعتبار خسارات واردشده به استان هستیم و مکاتبات متعددی با سازمان مدیریت بحران داشته‎ایم، تصریح کرد: هر آنچه به‎عنوان خسارت با تأیید دستگاه‌های اجرایی و استاندار لرستان جمع‎بندی شده به سازمان مدیریت بحران ارسال و تأیید شده‎اند را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‎ایم؛ انتظار داریم مسؤولان کمک کنند و هرچه سریع‎تر نسبت به تأمین اعتبار اقدام کنند.

آقامیرزایی اظهار امیدواری کرد که اعتبارات درخواست داده شده تخصیص و تأمین شود تا بتوان هرچه سریع‎تر نسبت به رفع مشکلات اقدام کرد.

وی ادامه داد: مراحل تأمین اعتبار مدیریت بحران به این شکل است که خسارت‌ها را به سازمان مدیریت بحران اعلام می‌کنیم و سازمان با امضای وزیر کشور اعتبارات مورد نظر را به برنامه و بودجه ابلاغ می‌کند و سپس در هیئت دولت تصویب می‌شود؛ در حال حاضر اعتبارات درخواستی ما از سوی سازمان مدیریت بحران به برنامه و بودجه ابلاغ شده اما هنوز به هیئت دولت نرفته‎است.

    جاده الیگودرز- زز و ماهرو قابل احیا نیست

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت جاده تخریب‎شده الیگودرز به زز و ماهرو، عنوان کرد: مسیر قبلی تحت هیچ شرایطی قابل احیا نیست، زیرا جاده کاملاً تخریب و به عمق 70 تا 80 متر به قعر دره رفته‎است.

     در همان نقطه تخریب جاده الیگودرز به زز و ماهرو راه‎شکافی جدید انجام می‎شود

آقامرزایی با بیان اینکه در حال حاضر مجموعه راهداری و حمل‎ونقل جاده‌ای در همان نقطه با فاصله بیشتری راه‎شکافی جدیدی انجام می‌دهند که امیدواریم هرچه سریع‎تر انجام و قسمتی از مسیر را باز کنیم تا تردد برقرار شود، خاطرنشان کرد: کار کردن در منطقه جغرافیایی که حادثه زمین‎لغزش در آن اتفاق افتاده، سخت است؛ در برخی از ساعات، دمای هوا در منطقه مذکور به 20 درجه زیر صفر می‌رسد و کار کردن در یک نقطه سرد و بین یک تا سه متر برف کار سختی است اما نیروهای راهداری به جد تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در خصوص حوادث احتمالی برای مزارع پرورش ماهی در منطقه زمین‎لغزش نیز فعلاً رفع خطر نشده، جایی که آورد زمین‎لغزش سقوط کرده هیچ راه دسترسی ندارد و آواربرداری از منطقه کار بسیار سختی است، گفت: منطقه حادثه مدیریت می‌شود تا اگر رودخانه «مورزرین» طغیان کرد خسارت‌ها در منطقه پایین‎دست به حداقل برسد.

     جلسه ستاد مدیریت بحران استان برگزار می‌شود

آقامیرزایی ادامه داد: معاون سازمان مدیریت بحران نیز از نزدیک وضعیت شهرستان الیگودرز را مشاهده کرده و قطعاً گزارش خود را به رئیس سازمان مدیریت بحران می‌دهند که امیدواریم به نتیجه برسد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان خاطرنشان کرد: جلسه ستاد مدیریت بحران استان نیز با توجه به ورود سامانه بارشی قوی به استان برگزار می‌شود چراکه بارش‌های قابل توجهی خواهیم داشت و خطر سیل هم برخی شهرستان‌ها را تهدید می‌کند.

بر اساس این گزارش، 29 دی‎ماه سال جاری بر اثر زمین‎لغزش و ریزش کوه، جاده الیگودرز- زز و ماهرو به طول 300 متر تخریب شد و آورد این زمین لغزش نیز با ورود به رودخانه «مورزرین» این رودخانه را مسدود کرد؛ همچنین راه دسترسی 147 روستا با جمعیت 21 هزار نفر مسدود شده و امدادرسانی هوایی به اهالی این روستاها در دستور کار جمعیت هلال‎احمر لرستان است.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی