کد خبر : 5458

رئیس سازمان صمت لرستان:

بیش از 500 قلم دارو در کارخانجات داروسازی استان تولید می‌شود

سهم 30 درصدی استان از صادرات داروی ایران

بیش از 500 قلم دارو در کارخانجات داروسازی استان تولید می‌شود

سپهرغرب، گروه خبر: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: بیش از 500 قلم دارو در کارخانجات داروسازی استان تولید می‌شود و شاهد صادرات پنج میلیون و 900 هزار دلاری دارو از لرستان به کشورهای مختلف هستیم.

محمدرضا صفی‌خانی در جریان بازدید از کارخانجات داروسازی اکسیر بروجرد با اشاره به ظرفیت‌های بی‎بدیل لرستان در حوزه صنعت دارو، بیان کرد: یکی از دستاوردهای مهم 40 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه به صنعت داروسازی و توسعه این حوزه در مناطق مختلف کشور است.

وی ادامه داد: با تلاش‌های صورت گرفته اکنون شاهد هستیم که لرستان به‎عنوان یکی از قطب‌های تولید دارو در کشور به‎شمار می‌رود و چهار واحد تولید داروهای شیمیایی و گیاهی با ظرفیت بالای 70 درصد در استان مشغول به فعالیت هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: استقرار این واحدهای بزرگ داروسازی در لرستان موجب شده تا شرایط برای ایجاد اشتغال پایدار جوانان تحصیل‌کرده این دیار مهیا شود.

     تولید بیش از 500 قلم دارو در لرستان

صفی‌خانی در ادامه با اشاره به اینکه اکنون بیش از 500 قلم دارو در کارخانه‌های داروسازی لرستان تولید می‌شود، افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حتی یک قلم دارو در لرستان تولید نمی‌شد، اما در 40 سالگی انقلاب تنها در داروسازی اکسیر بروجرد 186 قلم داروی انسانی تولید و به 20 کشور جهان صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 98درصد داروی ویال انسولین کشور در داروسازی اکسیر بروجرد تولید می‎شود و ظرفیت منحصربه‎فرد لرستان در بخش دام موجب شده تا با راه‎اندازی کارخانه داروسازی زاگرس فارمد پارس ضمن تولید 90 قلم داروی دامی، 30 درصد داروی دامی مورد نیاز کشور را این کارخانه تولید کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: بزرگ‌ترین کارخانه داروسازی خاورمیانه به نام بایر افلاک در شهرستان ازنا ایجادشده که این مجتمع داروسازی مشتمل بر هفت کارخانه است و بخش دامی آن سالانه 200 قلم دارو معادل 30 هزار تن را وارد مدار تولید کرده‎است.

صفی‎خانی با بیان اینکه در بخش داروهای انسانی کارخانه بایر افلاک ازنا با ظرفیت تولید 500 قلم دارو 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است، گفت: با افتتاح آن در آینده نزدیک ضمن سرمایه‎گذاری 400 میلیارد تومانی در بخش داروسازی برای تعداد زیادی از افراد جویای کار شغل ایجاد خواهد شد.

     سهم 30 درصدی لرستان از صادرات داروی کشور

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به میزان صادرات دارو از کارخانجات استان لرستان، عنوان کرد: خوشبختانه کارخانجات داروسازی استان علاوه بر اینکه بخش قابل توجهی از نیاز داخل را تأمین می‌کنند وارد بازارهای صادراتی شده و بر اساس آمارها بیش از پنج میلیون و 900 هزار دلار صادرات به کشورهای هدف داشته‌اند و باید گفت که 30 درصد از صادرات کشور در این حوزه از لرستان انجام شده‎است.

این مقام مسؤول بیان کرد: با توجه به موارد اشاره شده و وجود ظرفیت‌های بی‎بدیل لرستان، خوشبختانه این دیار به قطب تولید دارو در کشور تبدیل شده چنانکه حدود 30 درصد از داروی مورد نیاز کشور در کارخانجات بزرگ داروسازی استان تولید می‎شود.

     حمایت همه‎جانبه از واحدهای داروسازی لرستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در پایان گریزی نیز به برنامه‎های این سازمان برای توسعه صنعت داروسازی استان داشت و گفت: مطمئناً اجرای طرح توسعه در واحدهای داروسازی لرستان و همچین حمایت همه‎جانبه از تولیدکنندگان این عرصه در اولویت برنامه‎های مدیریت ارشد استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان قرار دارد.

صفی خانی گفت: با توجه به اقدامات در حال انجام قطعا در آینده واحدهای داروسازی لرستان افزایش ظرفیت را خواهند داشت.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی