کد خبر : 5641

تلخ شدن عسل سلسله به کام تولیدکنندگان

تلخ شدن عسل سلسله به کام تولیدکنندگان

سپهرغرب، گروه خبر: شهرستان سلسله ظرفیت بالایی در تولید عسل مرغوب دارد، اما محصول تولیدی این شهرستان تاکنون دارای برند خاصی نبوده و با نام استان‌های دیگر به بازارهای فروش عرضه می‌شود.

شهرستان سلسله به واسطه قرارگیری در شمال استان لرستان دارای آب‎وهوایی بی‎نظیر و طبیعتی چشم‎نواز است که همین خصوصیات، این شهرستان را مستعد پرورش زنبور عسل و تولید این ماده شفابخش کرده‌است. 

درحالی‎که عسل تولیدشده این شهرستان در سطح استان لرستان و حتی کشور بی‎نظیر است، اما محصول تولیدشده این منطقه با نام دیگر استان‌ها و با قیمت‌های بالایی به دست مصرف‎کننده می‌رسد.

تولیدکنندگان عسل در این شهرستان می‌گویند: نبود برند خاصی از عسل این منطقه در بازار، موجب شده که شیرینی آن و زحماتی که برای تولید عسل مرغوب می‌کشیم به کام ما تلخ شود. 

یک تولیدکننده عسل در شهرستان سلسله با اشاره به نبود بازار مناسبی برای فروش عسل تولیدی زنبورداران شهرستان، گفت: متأسفانه خدمات دام‎پزشکی مناسبی در شهرستان به زنبورداران ارائه نمی‌شود و اکثر آن‌ها داروی مناسبی برای زنبورهای خود به منظور سلامت و افزایش بهره‎وری استفاده نمی‎کنند. 

عادل حاجی با اشاره به عدم ارائه تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان برای رونق صنعت زنبورداری و افزایش تولید و خدمات نامناسب شرکت‌های بیمه‎ای به زنبورداران، تصریح کرد: متأسفانه هنگام خسارت، خدمات مناسبی ارائه نمی‌شود و در پیچ‎وخم‌های اداری، زنبورداران را از بیمه کردن کندوهای خود ناامید و درنهایت مبلغ ناچیزی به زنبوردار زیان‎دیده پرداخت می‌کنند. 

این تولیدکننده عسل در شهرستان سلسله نبود بیمه تأمین اجتماعی برای زنبورداران را به‎عنوان یکی از مهم‎ترین مشکلات پیش روی آن‎ها نام برد و گفت: متأسفانه وعده بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران هنوز عملی نشده و در این زمینه تولیدکنندگان عسل نیازمند حمایت هستند. 

      24 هزار و 500 کلنی زنبورعسل در شهرستان سلسله وجود دارد

مسؤول امور دام جهاد کشاورزی شهرستان سلسله در این باره، گفت: تعداد بهره‌برداران زنبور عسل در این منطقه برابر آخرین سرشماری که به‌تازگی انجام گرفته به 240 نفر و ایجاد اشتغال در این بخش نیز به 310 نفر در شهرستان رسیده‎است. 

فرزاد کاکولوند با اشاره به وجود 24 هزار و 500 کلنی زنبور عسل در شهرستان سلسله، عنوان کرد: سال گذشته 280 تن عسل در این شهرستان تولید شد که متوسط تولید عسل برای هر کندو 11/43 کیلوگرم بود و پیش‎بینی می‌شود که امسال ظرفیت تولید عسل شهرستان به 300 تن برسد. 

وی با اشاره به تولید 45 کیلوگرم ژل رویال در شهرستان سلسله، ابراز کرد: ژل رویال دارای خواص دارویی و درمانی بی‎نظیری است که بسیاری از افراد جامعه از آن اطلاعی ندارند و همین امر ضرورت اطلاع‎رسانی در مورد خواص دارویی بی‎نظیر این ماده را از سوی رسانه‌ها بیشتر می‌کند. 

مسؤول امور دام شهرستان سلسله با اشاره به نبود صنایع فرآوری و بسته‎بندی مورد نیاز این بخش در شهرستان سلسله، اضافه کرد: همان‌گونه که در رسانه‌ها نیز اطلاع‎رسانی شده، عسل منطقه پرسک شهرستان سلسله توانست رتبه سوم جهان را کسب کند، اما متأسفانه عسل بی‎نظیر و باکیفیت شهرستان فاقد برند و به نام سلسله است و در بازارهای فروش به نام استان‌های دیگر به بازار عرضه می‎شود. 

      عسل مرغوب و باکیفیت سلسله نیاز به برندسازی دارد 

رئیس جهاد کشاورزی سلسله نیز در این باره اظهار کرد: شهرستان سلسله امسال توانست با 240 نفر بهره‎بردار و دارا بودن بیش از 24 هزار و 500 کندوی عسل، 280 تن عسل تولید و روانه بازار کند. 

رضا سوخته‎زاری افزود: در حال حاضر در این بخش برای 310 نفر اشتغال‎زایی صورت گرفته‎است. 

وی با اشاره به اینکه عسل تولیدی منطقه پرسک شهرستان سلسله توانست در کنگره جهانی عسل پس از 90 سال مدال برنز را ازنظر کیفیت برای کشور عزیزمان ایران کسب کند، عنوان کرد: این موفقیت می‌تواند عسل شهرستان سلسله و لرستان را در بازارهای داخلی و خارجی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار کند. 

سوخته‌زاری با اشاره به نبود صنایع فرآوری و بسته‎بندی به‎عنوان مهم‎ترین مشکلات زنبورداران شهرستان، ابراز کرد: یکی از افتخارات شهرستان سلسله کسب رتبه سوم جهانی عسل تولیدی این شهرستان به لحاظ کیفیت است که باید از این فرصت در جهت برندسازی محصول تولیدی شهرستان و شناخته شدن آن در کشور نهایت استفاده را برد. 

رئیس جهاد کشاورزی سلسله با بیان اینکه قطعاً شهرستان سلسله ظرفیت‌های بسیار زیاد دیگری را برای پرورش زنبور عسل دارد، تصریح کرد: امید است در سال‌های آینده با برنامه‎ریزی و حمایت‌های بیشتر، تعداد زنبورداران افزایش یافته و تولید عسل با کیفیت بسیار خوب و طعم بی‎نظیر در این شهرستان افزایش یابد. 

سوخته‎زاری با اشاره به ورود بخش خصوصی برای احداث صنایع مورد نیاز این بخش، عنوان کرد: مجوزهای لازم به این سرمایه‎گذار داده شده و مراحل احداث این صنایع در راستای برندسازی عسل تولیدی شهرستان در حال انجام است تا به‎زودی عسل تولیدی زنبورداران با برند مشخصی به‌نام شهرستان به بازارهای فروش عرضه شود.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی