کد خبر : 5680

دستاوردهای شاخص انقلاب؛

تولیدی که قبل از انقلاب وجود نداشت

ایلام قطب تولیدات کشاورزی شد

تولیدی که قبل از انقلاب وجود نداشت

سپهرغرب، گروه خبر: قبل از انقلاب کشاورزی در ایلام رونق چندانی نداشت، اما امروز به‌واسطه نگاه‌های عدالت‌آمیز انقلاب اسلامی این استان در بسیاری از محصولات کشاورزی جزء قطب‌های اصلی تولید محسوب می‌شود.

کشاورزی به‌عنوان مهم‌ترین ظرفیت استان ایلام است که از گذشته تاکنون شناخته ‌شده و هم‌اکنون بیش از 60 هزار خانواده استان در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند؛ اهمیت بخش کشاورزی در استان ایلام از آنجا بیشتر معلوم می‌شود که در اکثر روستاهای آن مردم از طریق کشاورزی و دام‌داری امرارمعاش می‌کنند.

طبیعت بی‌نظیر ایلام باعث شده زمینه برای کشاورزی و دام‌داری در این استان فراهم باشد و هم‌اکنون یکی از قطب‌های اصلی در تولیداتی نظیر گوشت قرمز، مرغ، عسل، گندم و غیره در کشور باشد.

     خدمات ارائه‌شده بعد از انقلاب

استاندار ایلام اظهار کرد: در بحث آب‌های مرزی، رواناب‌ها و آب‌هایی که از سمت استان‌های دیگر وارد ایلام می‌شوند، کارهای بزرگی برای استفاده از آن‌ها جهت توسعه کشاورزی در استان انجام گرفته است.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: کل زمین‌های کشاورزی استان 340 هزار هکتار بوده که از این مقدار 75 هزار هکتار آن آبی و 200 هزار هکتار به‌صورت دیم است.

وی افزود: اکنون با اجرای سه طرح بزرگ آبی یعنی 50 هزار هکتار طرح احیا، 30 هزار هکتار طرح گرمسیری و 28 هزار هکتار طرح خود جهاد کشاورزی، 108 هزار هکتار به زمین‌های آبی کشاورزی استان افزوده می‌شود.

استاندار ایلام عنوان کرد: 38 هزار هکتار این طرح‌ها به بهره‌برداری رسیده و حدود 50 یا 60 هزار هکتار آن تا قبل از عید (اگر سفر رئیس‌جمهور به استان را داشته باشیم) آماده و افتتاح می‌شود.

وی افزود: بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار در بخش کشاورزی و مهار آب‌های مرزی استان ایلام هزینه شده که این رقم چند برابر کل بودجه سالانه استان است.

     وضعیت کشاورزی ایلام قبل از انقلاب

رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام در ادامه اظهار کرد: کشاورزی در ایلام قبل از انقلاب به‌صورت سنتی انجام می‌شده و شاهد هدررفت آب زیادی جهت آبیاری محصولات بوده‌ایم.

سیدمحمدتراب میری گفت: کشاورزی استان خلاصه در کشت گندم و جو و مقداری برنج بوده که آن‌هم مردم با وسایل بسیار سنگین و تلاش و رنج زیاد محصولات خود را برداشت می‌کردند.

وی افزود: فقط چند دستگاه تراکتور در کل استان ایلام قبل از انقلاب وجود داشته و اصلاً وسیله‌ای مثل کمباین برای کشاورزی وجود نداشته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: قبل از انقلاب در حوزه طیور واحد مرغداری صنعتی در ایلام وجود نداشته، همچنین بیشتر مواد غذایی مردم از طریق استان‌های دیگر تأمین می‌شده است.

میری عنوان کرد: فقط یک سازه زیربنایی در بخش تأمین آب قبل از انقلاب در استان وجود داشته و فقط 20 هزار هکتار از اراضی استان آبی کشت شده است.

وی گفت: درمجموع کشاورزی استان خلاصه در کشت چند محصول با روش‌های سنتی بوده است، در بحث گوشت قرمز حداکثر دامی که در استان وجود داشت، دام‌های سنتی در روستاها و در دست عشایر بودند.

رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام اظهار کرد: در بحث تولید آبزیان هیچ واحدی را در استان نداشتیم.

وی افزود: همچنین تولید عسل در استان ایلام با وجود یک‌هزار گونه گیاهی، وجود نداشته است.

     وضعیت کنونی کشاورزی در استان

این مقام مسئول با اشاره به تحولات بسیار بزرگ در بخش کشاورزی استان بعد از انقلاب اسلامی، گفت: هم‌اکنون کشاورزی مهم‌ترین بخش درآمدی مردم ایلام محسوب می‌شود.

میری با اشاره به اینکه بیش از 350 هزار زمین کشاورزی قابل کشت در استان وجود دارد، گفت: اکنون تنوع کشت محصولات در ایلام داریم که می‌توان به گندم، جو، کلزا، برنج، ذرت، پسته، مرکبات، خیار، انجیر، انگور، چغندرقند و غیره اشاره کرد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون در 400 واحد مرغداری ایلام سالانه بیش از 50 هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود که سه برابر مصرف استان است؛ همچنین به دنبال تکمیل زنجیره‌های تولید در این حوزه هستیم.

میری بیان کرد: هم‌اکنون سالانه 25 هزار تن گوشت قرمز در ایلام تولید می‌شود که بیش از سه برابر مصرف استان بوده، واحدهای صنعتی دام‌پروری در اقصی نقاط استان فعال شده است.

رئیس جهاد کشاورزی ایلام گفت: سالانه 100 هزار تن شیر در ایلام تولید می‌شود، جهت تولید شیر واحدهای مدرن گاوداری شیری در سراسر نقاط استان وجود دارند.

وی با اشاره به تولید سالانه 10 هزار تن انواع آبزیان در استان، گفت: هم‌اکنون واحدها و مزارع متعدد تولیدات آبزیان سردآبی و گرمابی در استان داریم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در استان بحث پرورش ماهی در قفس آغاز شده و هم‌اکنون بیش از دو هزار تن تولید ماهی در قفس از پشت سد سیمره در دست انجام است.

وی ادامه داد: در بحث تولید تخم‌مرغ هم‌اکنون یک واحد مدرن تخم‌گذار در سطح استان احداث شده که سالانه 800 تن تولید تخم‌مرغ دارد و بخشی از آن به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی ایلام افزود: هم‌اکنون سالانه در استان بالای 800 تن عسل با کیفیت تولید می‌شود؛ در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز تکمیل زنجیره تولید عسل از اهداف و برنامه‌های ما است.

     منحصربه‌فرد بودن تولیدات استان

میری با اشاره به اینکه تولیدات محصولات با کیفیت به‌خاطر طبیعت بکر و دست‌نخورده استان، خاک حاصلخیز و گونه‌های گیاهی خدادادی است، گفت: گوشت قرمز، گوشت مرغ، عسل و گندم در استان ایلام از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

وی گفت: اکثر دام‌داران ایلام از چراگاه‌های بسیار طبیعی برای دام‌های خود استفاده می‌کنند که باعث کیفیت گوشت قرمز در استان شده است.

این مقام مسئول با اشاره به گونه‌های مختلف گیاهی در استان، گفت: گونه‌های مختلف گیاهی و دارویی در طبیعت ایلام باعث رونق عسل و کیفیت بالای این محصول شده است.

رئیس جهاد کشاورزی ایلام تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌ تولیدات کشاورزی، در همه زیربخش‌های آن به دنبال صنایع فرآوری و بسته‌بندی هستیم.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از ضایعات، ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر و صادرات محصولات، ایجاد همه زیرساخت‌های صنایع فرآوری و بسته‌بندی آغاز زده شده و فضای بسیار مناسبی را در بخش کشاورزی فراهم کرده است.

این مقام مسئول افزود: با اجرای طرح‌های آبی استان در آینده‌ای نزدیک حجم تولیدات کشاورزی به یک میلیون و 800 هزار تن در سال و ارزش ریالی آن به پنج هزار میلیارد تومان خواهد رسید که معضل بزرگ ایلام یعنی بیکاری و کمبود درآمد مردم را حل می‌کند.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی