کد خبر : 5685

به برکت انقلاب اسلامی؛

کرمانشاه قطب درمان قلب کشور

جایی که هزاران زندگی‌ احیا شد

کرمانشاه قطب درمان قلب کشور

سپهرغرب، گروه خبر: کرمانشاه به برکت انقلاب اسلامی قطب درمان قلب کشور لقب گرفته و در اینجا هزاران زندگی احیا شده و قلب‌های از تپش ایستاده دوباره جان گرفته‌اند.

اینجا و در غرب کشور زندگی‌های زیادی احیا شده؛ آن هم در شفاخانه‌ای که تنها بیمارستان فوق تخصصی قلب در غرب کشور است و با امکانات و تجهیزات به‌روز، پذیرای بیماران قلبی و عروقی استان‌های غربی کشور و همچنین کشور همسایه عراق است.

بیماری‎های قلبی به‎عنوان شایع‌ترین علل مرگ‎ومیر انسان در جهان شناخته می‎شود و در ایران نیز 46 درصد کل مرگ‌ها ناشی از بیماری‎های قلبی- عروقی است که در رأس آن‌ها سکته قلبی قرار دارد.

این بیماری‌های قلبی هنوز هم عامل نخست مرگ‎ومیرها در کرمانشاه هستند و سالانه بیش از چهار هزار نفر در استان به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی می‌میرند.

در این شرایط وخیم استان در بیماری‌های قلبی و عروقی که البته استان‌های‌ غربی کشور نیز دست کمی از کرمانشاه ندارند، وجود این بیمارستان یک نعمت شده که سالانه زندگی‌های زیادی را احیا می‌کند.

ماهانه 6 هزار نفر به بیمارستان امام علی (ع) مراجعه می‌کنند که 30 درصد از مراجعه‎کنندگان در اورژانس زیر نظر قرار می‌گیرند و 850 نفر به علت بیماری قلبی بستری می‌شوند.

طی سال گذشته در بیمارستان امام علی (ع) یک هزار و 620 نفر عمل جراحی قلب باز می‎شوند؛ حدود 600 نفر در طول یک ماه تحت عمل آنژیوگرافی قرار می‌گیرند و 150 نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند.

     زمین بایری که شفاخانه شد

این منطقه در سال‌های انقلاب یک زمین بایر بود که هیچ استفاده‌ای نداشت و بعد از انقلاب به یک ساختمان اداری و سپس به دلیل موقعیتی که داشت به بیمارستان تخصصی قلب تبدیل شد.

اصولاً انقلاب اسلامی با همت مدیریت‌ جهادی در حوزه بهداشت و درمان پیشرفت‌های زیادی داشته‎است که به‎هیچ‎وجه قابل قیاس با گذشته نیست.

     تنها بیمارستان فوق‌ تخصص قلب در غرب کشور

بیمارستان امام علی (ع) در سال 1378 با 100 تخت و فضایی به مساحت 23 هزار مترمربع آغاز به فعالیت کرده، اما اکنون در این مرکز با 215 تخت فعال، 33 پزشک فوق تخصص و متخصص، 10 نفر دکتر داروساز، 375 نفر کادر درمانی و 208 نفر کارکنان پشتیبانی مشغول به فعالیت هستند.

این بیمارستان همچنین موفق به کسب گواهینامه IPD جهت پذیرش بیماران بین‎المللی به‎خصوص از کشور عراق و اقلیم کردستان شده و به‎عنوان تنها مرکز تخصصی غرب کشور موجب افتخار استان است که طی سه سال متوالی به‎عنوان تخت‎های نمونه کشوری برگزیده شده و امروز گستره فعالیت این مرکز از محدوده استان فرارفته و علاوه بر پذیرای از بیماران کرمانشاه از کردستان، ایلام، لرستان و کشور عراق نیز پذیرش دارد.

این بیمارستان در سال 1378 به‎عنوان نخستین مرکز جراحی قلب و آنژیوگرافی در غرب کشور آغاز به کار کرد و با ارتقای کمی و کیفی خدمات تشخیصی و درمانی، در سال‎های اخیر به بزرگ‎ترین مرکز آموزشی تحقیقاتی و درمانی منطقه غرب کشور تبدیل شده که خدمات تخصصی و منحصر‎به‌فردی را در زمینه قلب و عروق ارائه می‎دهد.

مرکز مذکور هم‎اکنون علاوه بر بخش‎های زنان و مردان، اورژانس، سی‎سی‎یو، آی‎سی‎یو و پست سی‎سی‎یو به منظور سرعت بخشیدن به درمان بیماران و ارجاع کمتر بیماران به خارج از مرکز، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی عروق پریفرال را با مشارکت جراح عروق انجام و واحدهای پزشکی هسته‎ای، سونو گرافی، اکوکاردیوگرافی،استرس اکو، دیالیز و اسپیرومتری را نیز راه‌اندازی کرده‎است.

 

این مرکز به‎عنوان بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی، آموزشی، درمانی غرب کشور است و در سه سال متوالی 1381 تا 1383 به‎عنوان تخت‎های نمونه کشوری برگزیده و در ارزشیابی اعتبار بخشی سال 1392 با کسب امتیاز ICU درجه یک عالی و بخش CCU درجه یک مثبت، موفق به دریافت گواهینامه درجه یک شده‎است.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی