کد خبر : 5723

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه راه‌ و مسکن روستایی

102 هزار واحد مسکن روستایی در لرستان مقاوم‌سازی شد

102 هزار واحد مسکن روستایی در لرستان مقاوم‌سازی شد

سپهرغرب، گروه خبر: انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای بسیار بزرگی داشته چنانکه در حوزه راه و مسکن تاکنون 102 هزار واحد مسکونی روستایی لرستان مقاوم‌سازی شده و جاده‌های روستایی این استان نیز از صفر به چهار هزار و 134 کیلومتر رسیده‎‌است.

راه‌های ارتباطی به‌عنوان شریان اصلی اتصال نقاط مختلف به یکدیگر دارای اهمیت فراوانی هستند؛ به‌گونه‌ای که برای توسعه یک منطقه، می‌بایست راه مواصلاتی، ظرفیت و گنجایش لازم برای اتصال به سایر مناطق را داشته باشد.

یکی دیگر از بخش‌هایی که نیازمند توجه اساسی و زیربنایی بوده، راه‌ روستایی است که با توجه به جمعیت بسیار بالای روستانشین‌ها در استان لرستان، نقش و جایگاه ویژه‌ای در توسعه مناطق روستایی ایفا می‌کند.

در سالیان پیش از انقلاب به دلیل بی‌توجهی به راه‌های روستایی، رفت‌وآمد و تردد آن‌ها با مشکلات جدی مواجه بود و در مواردی روستاییان برای رسیدن به شهر یا جاده اصلی باید ساعت‌ها مسیرهای سخت و ناهموار را پیاده طی می‌کردند.

     آسفالت 4200 کیلومتر راه روستایی در لرستان

از طرفی نبود جاده موجب شده بود روستاها تا پیش از انقلاب در محرومیت کامل بوده و با مشکلات عدیده بسیاری مواجه باشند؛ اما پس از انقلاب آسفالت راه‌های روستایی در دستور کار قرار گرفت به‌گونه‌ای که فقط در استان لرستان حدود چهار هزار و 200 کیلومتر از راه‌های روستایی آسفالت شده‎است.

     مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی در سایه انقلاب اسلامی

یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی توجه به مقاوم‌سازی مسکن به‌ویژه در روستاها است زیرا مسکن و شرایط آن عامل مهم و محوری در کیفیت زندگی قلمداد می‌شود.

امروز بنیاد مسکن به‌عنوان یک دستگاه متخصص در مقوله عمران و آبادی روستاها شناخته‌شده که با زحمات کارکنان این نهاد، شاهد دگرگونی چهره روستاها نسبت به قبل از انقلاب هستیم و در بیشتر روستاها خانه‌های خشتی گلی جای خود را به منازل مقاوم در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی داده‌اند.

     جاده‌های روستایی از صفر به 4134 کیلومتر رسید

در همین راستا مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه قبل از انقلاب هیچ آزادراهی در لرستان احداث نشده بود، اظهار کرد: در حال حاضر 104 کیلومتر آزادراه در استان ساخته شده‎است، همچنین قبل از انقلاب هیچ مسیر چهار خطه‌ای در استان وجود نداشت اما هم‌اکنون 376 کیلومتر چهار خطه در استان داریم.

رضا خالقی بیان کرد: قبل از انقلاب 493 کیلومتر راه اصلی در لرستان وجود داشت اما هم‌اکنون این عدد به 725 کیلومتر افزایش پیدا کرده‎است.

وی با اشاره به وضع راه‌های روستایی لرستان تا قبل از پیروزی انقلاب، گفت: قبل از انقلاب حتی یک متر از راه‌های روستایی استان آسفالت نشده بود درحالی‌که هم‌اکنون چهار هزار و 134 کیلومتر راه آسفالت درروستاهای ما وجود دارد.

     5.5 برابر شدن جاده‌های لرستان پس از پیروزی انقلاب

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: قبل از انقلاب یک هزار و 385 کیلومتر راه شنی و خاکی در استان داشتیم و در حال حاضر دو هزار و 80 کیلومتر راه شنی و خاکی داریم.

خالقی تصریح کرد: درمجموع طول راه‌های استان قبل از انقلاب، یک هزار و 878 کیلومتر بود که هم‌اکنون به هفت هزار و 419 کیلومتر افزایش پیدا کرده‎است.

وی همچنین درصد بهره‌مندی جمعیت روستایی لرستان از راه مناسب را 85 درصد عنوان کرد و ادامه داد: شاخص بهره‌مندی از راه مناسب در استان 66 درصد بوده درحالی‌که میانگین کشوری 63 درصد است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد راه‌های منتهی به مرکز استان چهار خطه هستند، اذعان کرد: از 6 هزار و 200 کیلومتر راه روستایی موجود در استان چهار هزار و 200 کیلومتر آن آسفالت شده‎است و 717 کیلومتر دیگر نیز در دست بهسازی و آسفالت داریم.

     102 هزار واحد مسکن روستایی مقاوم‌سازی شد

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان نیز با اشاره به اینکه جمعیت روستایی استان 616 هزار و 770 نفر است، گفت: 173 هزار و 735 خانوار روستایی داریم و تعداد مسکن روستایی استان 162 هزار و 736 واحد است.

مسعود رضایی عنوان کرد: از ابتدای تأسیس بنیاد مسکن در سال 58 تاکنون حدود 102 هزار و 526 واحد مسکن روستایی لرستان مقاوم‌سازی شده‎است.

وی با اشاره به اینکه طرح هادی 600 روستای بالای 20 خانوار اجرایی شده‎است، خاطرنشان کرد: در کنار دیگر اقدامات ارزشمند بنیاد مسکن، صدور 80 هزار جلد سند برای املاک روستایی است که ضمن حل اختلافات ملکی، از اسناد صادره در تضامین بانکی و قضایی استفاده می‌شود.

رضایی ادامه داد: همچنین بنیاد مسکن لرستان پس از زلزله سال 85 سیلاخور حدود 40 هزار واحد مسکونی روستایی را بازسازی کرده‎است.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی