کد خبر : 5764

با حضور وزیر راه و شهرسازی؛

آزادراه بیستون- کرمانشاه- حمیل کلنگ‎زنی شد

استاندار کرمانشاه: کمک وزارت راه و شهرسازی به اعتبارات بازسازی

آزادراه بیستون- کرمانشاه- حمیل کلنگ‎زنی شد

سپهرغرب، گروه خبر: عملیات احداث آزادراه بیستون- کرمانشاه- حمیل و قزانچی- کرمانشاه، روز گذشته هم‎زمان با پنجمین روز دهه مبارک فجر با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

مسعود شریفی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در مراسم کلنگ‎زنی این پروژه با اشاره به ساخت این آزادراه با مشارکت بخش خصوصی و صرف اعتباری بالغ‎بر یک هزار و 500 میلیارد تومان، گفت: این طرح یکی از پروژه‌های بارز در حوزه اقتصاد مقاومتی است که با مشارکت بخش خصوصی و پس از سال‎ها چشم‎انتظاری، امروز عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: این پروژه درمجموع به طول 141 کیلومتر در مسیر بیستون- کرمانشاه- حمیل و مسیر قزانچی- کرمانشاه است که در فاز نخست 75 کیلومتر از این مسیر با صرف اعتبار 636 میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه یادآوری کرد: از مجموع اعتبار این آزادراه 30 درصد توسط دولت و 70 درصد آن توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود.

شریفی در ادامه با اشاره به افتتاح 16 پروژه عمرانی دیگر در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان، افزود: امروز تنها در یک پروژه یک هزار واحد مسکن مهر در استان به بهره‎برداری رسید.

وی عنوان کرد: در حال حاضر دو هزار واحد مسکن مهر در استان آماده افتتاح است که به دستور استاندار واحدهایی که از هر جهت تکمیل شده‎اند در این سفر افتتاح شد.

شریفی همچنین با اشاره به حادثه‏‎ساز بودن مسیر کرمانشاه- کامیاران، گفت: با احداث باند دوم این مسیر، حوادث جاده‌ای کاهش خواهد یافت.

     بازگشایی مرز خسروی

استاندار کرمانشاه نیز گفت: بعد از انتخاب آقای اسلامی به‎عنوان وزیر راه و شهرسازی، واقعاً تسهیلگری در روند ساخت‎وساز به‎ویژه کارهای زیربنایی در وزارت راه و شهرسازی مشهود است.

هوشنگ بازوند تصریح کرد: با توجه به اینکه وی خود در بدنه اجرایی حضور داشت و از چالش‌ها و موانع مطلع بود، این تسهیلگری رخ داد.

وی تأکید کرد: این اتفاق بسیار خوبی است و امیدواریم که باعث پیشرفت و جهش در توسعه به‎ویژه توسعه زیرساخت‌ها باشد.

استاندار کرمانشاه با اشاره به تسهیلگری صورت گرفته در اقدامات عمرانی استان، تصریح کرد: در مقوله بازسازی و به‎ویژه در مسکن مهرها یک تسهیلگری و حرکت خوبی انجام شده‎است.

بازوند خسارت زیرساخت‌های استان در زلزله را یک هزار و 241 میلیارد تومان عنوان کرد و خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود 700 میلیارد تومان امسال به ما ابلاغ شده که احتمالاً و با توجه به اینکه مصوبه داریم، بتوانیم تخصیص آن را نیز بگیریم، اما برای سال آینده قرار است از محل ماده 10 و 12 حدود 550 تا 600 میلیارد تومان به ما بدهند و با توجه به اینکه 50 درصد اعتبارات زیرساخت مربوط به حوزه شما است اگر کمک کنید تا این اعتبارات به ما پرداخت شود 50 درصد آن در رابطه با زیرساخت‌های این وزارتخانه هزینه می‌شود.

وی افزود: تقاضای دیگر ما مربوط به راه‌آهن کرمانشاه- خسروی است که امسال مقداری روند اجرای آن کند بود و ما انتظار بیشتری داشتیم البته فکر می‌کنم مقداری هم با کمبود اعتبار مواجه بودیم که در این زمینه یک پیشنهاد داشتیم و با بانک‌ها مشورت کرده و یک کنسرسیومی نیز شکل گرفته‎است.

     آمادگی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات 1000 میلیارد تومانی به راه آهن کرمانشاه- خسروی

استاندار کرمانشاه اذعان کرد: چنانچه بخش خصوصی یا سرمایه‌گذاری بخواهد در این حوزه سرمایه‌گذاری کند، بانک‌ها حاضرند تا یک هزار میلیارد تومان تسهیلات به این پروژه بپردازند و این آمادگی وجود دارد که پروژه راه‌آهن یک شتاب بیشتری بگیرد.

وی موضوع بازگشایی مرز خسروی را نیز به‎عنوان دیگر مطالبه استان مطرح کرد و خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: از شما به‎عنوان یک عضو ارشد دولت انتظار داریم با توجه به اینکه تمام کارهای آن انجام‎شده کمک کرده و بازگشایی آن صورت گیرد، چراکه این بازگشایی می‌تواند کمک بزرگی به توسعه استان کند.

بازوند در پایان اشاره‎ای نیز با آغاز عملیات اجرایی آزادراه کرمانشاه- حمیل داشت و عنوان کرد: حدود 10 تا 15 روز پیش به سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی اعلام کردیم که طی سال‌های 97 و 98 اعتباری معادل 15 میلیارد تومان به این پروژه کمک کنیم تا به نتیجه برسد.

لازم به ذکر است؛ طبق اعلام صورت گرفته، این آزادراه سه‎ساله ساخته خواهد شد.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی