کد خبر : 5796

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان:

کردستان جزء استان‌های پیشرو در مهار و تأمین آب است

سرمایه‌گذاری 3500 میلیارد تومانی نظام در بخش آب کردستان

کردستان جزء استان‌های پیشرو در مهار و تأمین آب است

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان گفت: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی، کردستان جزء استان‌های پیشرو در مهار و تأمین آب به‌شمار می‌رود.

کامران خرم اظهار کرد: هم‌اکنون در کردستان 9 سد در حال بهره‌برداری، 12 سد در دست اجرا و 15 سد نیز در دست مطالعه است.

وی با بیان اینکه احداث سد در استان منجر به پیشرو بودن کردستان در تأمین و مهار آب‌های سطحی شده است، افزود: مهار و تأمین آب مورد نیاز بخش‌های مختلف ازجمله شرب، کشاورزی، صنعت و غیره در سنوات اخیر با برنامه‌ریزی‌های شرکت آب منطقه‌ای کردستان انجام شده است.

خرم عنوان کرد: با عنایت‌های ویژه مقام معظم رهبری و دولت به استان کردستان، درمجموع تا‌کنون بالغ‌بر سه هزار و 500 میلیارد تومان (طی چهار دهه انقلاب) در بخش آب استان کردستان سرمایه‌گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان عنوان کرد: با تخصیص اعتبار و تکمیل طرح‌های در دست اجرای شرکت در بخش آب، حجم مخزن سدهای بهره‌برداری‌شده استان با احتساب سدهای گاوشان، تالوار و شهیدکاظمی، دو میلیارد و 300 میلیون مترمکعب شده است.

خرم اضافه کرد: این سدها آب شرب پایدار و مطمئن جمعیت دو میلیون و 500 هزار نفری شهرها و روستاهای استان در افق سال 1425 را تأمین خواهد کرد.

وی اعلام کرد: شبکه‌های پایاب در دست اجرای سدهای استان 56 هزار و 750 هکتار از اراضی کردستان را زیر پوشش آبیاری قرار خواهند داد.

این مقام مسئول با اشاره به میزان بارندگی سالانه استان در شرایط عادی اقلیمی که معادل 455 میلی‌متر است، گفت: بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرهای مریوان و بانه (حدود 800 میلی‌متر در سال) و کمترین میزان بارندگی در شرق استان (حدود 300 میلی‌متر) و در قسمت مرکزی استان یعنی سنندج نزدیک به 450 میلی‌متر در سال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: کردستان جزء استان‌های برخوردار از منابع آبی قلمداد می‌شود که تقریباً هفت درصد از منابع آب سطحی کشور و دو درصد از منابع آب زیرزمینی استان را تأمین می‌کند.

خُرم بیان کرد: 58 درصد پتانسیل سالانه آب‌های سطحی جزء حوضه‌های آبریز مرزی و 42 درصد مربوط به حوضه‌های آبریز داخلی است.

وی همچنین گفت: با احتساب 120 میلیون مترمکعب آب‌های ورودی به استان، مجموع پتانسیل آب‌های سطحی تجدیدپذیر 4.3 میلیارد مترمکعب بوده و پتانسیل آب‌های زیرزمینی تجدیدپذیر استان بدون احتساب چشمه‌ها نیز حدود پنج دهم میلیارد مترمکعب است.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی