کد خبر : 5798

امپراطور ایلام از تاج و تخت افتاد

گونه‌‌ پرنده‌ای کمیاب در معرض انقراض

امپراطور ایلام از تاج و تخت افتاد

سپهرغرب، گروه خبر: عقاب شاهی یا امپراطور گونه‌ای از پرندگان شکاری از تیره عقاب‌ها است، پرنده‌ای بزرگ جثه با پرهای قهوه‌ای متمایل به سیاه که این پرها در نواحی گردن و منقار به رنگ زرد دیده می‌شوند و از گونه‌های آسیب‌پذیر و در معرض انقراض است.

عقاب شاهی یا امپراطور، گونه‌ای از پرندگان شکاری از تیره عقاب‌ها است، پرنده‌ای بزرگ جثه با پرهای قهوه‌ای متمایل به سیاه که این پرها در نواحی گردن و منقار به رنگ زرد دیده می‌شوند؛ این پرنده در کوهپایه‌ها بر روی درختان بلند آشیانه می‌سازد تا بتواند دید بهتری به محیط داشته باشد، عقاب امپراطور از پستانداران کوچک مانند سنجاب، همستر، موش و خرگوش تغذیه می‌کند.

این گونه از پرندگان در بیشتر مناطق منقرض و یا در خطر انقراض قرار گرفته‌اند و به مشابه سایر مناطق کشورمان در استان ایلام نیز از گونه‌های آسیب‌پذیر و در معرض انقراض است.

در این راستا رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط‌زیست ایلام گفت: بین 40 تا 50 گونه پرنده شکاری در استان ایلام وجود دارد که یکی از این گونه‌ها عقاب شاهی بوده، اما متأسفانه به دلایلی مانند تخریب زیستگاه و قطع درختان، کاهش جوجه‌آوری، کاهش منابع تغذیه‌ای و طعمه، در خطر انقراض قرار گرفته است.

اکبر محمدزاده افزود: یکی دیگر از عواملی که حیات این پرنده را تهدید می‌کند، خیال واهی افراد سودجو برای کسب درآمد از طریق خرید و فروش این پرندگان شکاری به کشورهای حاشیه خلیج فارس است؛ درحالی که این کشورها هیچ‌گونه پولی بابت خرید این پرنده‌ها نمی‌دهند.

امید است با حفظ و حفاظت از زیستگاه پرندگان مذکور و خودداری از شکار و به دام انداختن این گونه‌های کمیاب، در آینده نیز شاهد پرواز آن‌ها بر فراز آسمان شهرمان باشیم.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی