کد خبر : 5802

75 درصد کرمانشاهیان مشمول دریافت سهام عدالت هستند

75 درصد کرمانشاهیان مشمول دریافت سهام عدالت هستند

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه با بیان اینکه 75 درصد کرمانشاهیان مشمول دریافت سهام عدالت هستند، گفت: سود سهام مربوط به سال 95 توزیع شده‎است.

علی محمدی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: مباحث اقتصادی به‎مرور زمان ایجاد شده‎است، بنابراین مشکلات آن نیز به تدریج حل‎وفصل می‌شود.

وی بهبود محیط کسب‎وکار را یکی از مهم‎ترین راهبردهای توسعه اقتصادی هر کشور دانست و افزود: هرچه محیط کسب‎وکار یک کشور شرایط بهتری داشته باشد بهره‎برداری از فرصت‌های کارآفرینی، بیشتر و درنتیجه عملکرد اقتصاد آن کشور نیز بیشتر می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه بیان کرد: در این راستا برنامه‎ای عملیاتی جهت بهبود فضای کسب‎وکار استان با اعضایی متشکل از استاندار، رئیس اتاق بازرگانی استان، هیئت‎علمی دانشگاه رازی، گروه اقتصاد، نماینده مقام قضایی استان، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی تشکیل شده‎است و تاکنون بیش از 50 جلسه داشته‎ایم.

محمدی گفت: طبق آخرین گزارش، بهبود فضای کسب‎وکار در پاییز 97 باوجود بدتر شدن وضعیت کل کشور، اما در استان کرمانشاه نسبت به فصل گذشته دو پله ارتقا داشته‎است.

وی ادامه داد: تنها راه برون‎رفت از مشکل بیکاری، رفتن به سمت سرمایه‎گذاری است چراکه انجام کارهای دیگر در این راستا فقط دارویی مُسکن است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه اشاره‎ای به وضعیت نامناسب فضای کسب‎وکار استان داشت و تصریح کرد: یکی از موانع اصلی عدم جذب سرمایه‎گذاری، فرآیند صدور مجوزها است که مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار با راه‌اندازی سامانه‎ای در صدد رفع این مشکل است.

محمدی در ادامه به موضوع یارانه‌ها پرداخت و افزود: یکی از مهم‎ترین محورهای طرح تحول اقتصادی، هدفمندسازی یارانه‌ها بوده که در نیمه دوم سال 1389 وارد فاز اجرا شد.

وی عنوان کرد: این طرح بر مبنای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی (بنزین، نفت سفید، برق، گاز و غیره) و در راستای تحقق اهدافی همچون منطقی کردن مصرف حامل‌های انرژی، کاهش زمینه‌های قاچاق آن و نیز افزایش کارایی و بهره‎وری در اقتصاد کشور از طریق اعمال اصلاحات ساختاری و نهادی عملیاتی شد.

محمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 99 درصد از جمعیت استان از یارانه‌های نقدی برخوردار هستند که ماهیانه در حدود 90 میلیارد تومان را دربر می‌گیرد، تبیین کرد: از ابتدای اجرای قانون مذکور تاکنون در حدود هشت هزار و 550 میلیارد تومان به شکل یارانه‌های نقدی به خانوارهای استان پرداخت شده‎است.

وی در ادامه در خصوص سهام عدالت نیز گفت: سهام عدالت با هدف گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور، تأمین عدالت اجتماعی، فقرزدای و موارد دیگر در اواخر سال 1384 وارد فاز اجرا شد و مرحله به مرحله مشمولان موردنظر شناسایی، ثبت‎نام و درنهایت سهام مربوطه میان آن‎ها توزیع شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه با بیان اینکه در استان نیز اداره کل امور اقتصادی و دارایی متولی این امر مهم بوده‎است، ابراز کرد: در حال حاضر بیش از 49 میلیون ایرانی دارای برگه‌های سهام عدالت هستند و در حدود 75 درصد از جمعیت استان نیز از سهام عدالت برخوردار شده‎اند.

وی یادآوری کرد: درمجموع سهام عدالت دارای ارزش اسمی معادل یک هزار و 156 میلیارد تومان و بر اساس برآوردها از ارزش واقعی معادل سه هزار و 450 میلیارد تومان برخوردار است.

محمدی با بیان اینکه سود سهام مربوط به سال 95 توزیع شده و سود سال 96 نیز در حال توزیع است، ادامه داد: سود توزیع‎شده در میان دارندگان سهام مربوط به نهادهای حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و غیره در سال 95 معادل 150 هزار تومان است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه همچنین وضعیت بودجه‎ای استان را در سال 97 و 98 مناسب دانست و بیان کرد: در لایحه بودجه سال 98 از نظر درصد رشد اعتبارات هزینه‎ای، رتبه دوم کشور را دارا هستیم.

محمدی اذعان کرد: درمجموع اعتبارات هزینه‎ای و تملک، ازنظر درصد رشد در رتبه پنج کشوری قرار داریم و همچنین ازنظر درآمدها جزء استان‎هایی هستیم که کم‌ترین افزایش درآمدها را داریم.

وی با اشاره به اینکه طی امسال در مرکز خدمات سرمایه‎گذاری حدود 15 تا 16 هیئت خارجی پذیرش کرده‎ایم که از این تعداد پنج مورد اصرار بر انجام سرمایه‎گذاری دارند، تصریح کرد: در این راستا طی سال 97 میران سرمایه‎گذاری حدود 162 میلیون یورو بوده که از این میزان 120 یورو مربوط به بیمارستان ویانا و مابقی متعلق به گلخانه حیدر‎آباد است.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی