کد خبر : 5811

سازوکار پرداخت مالی بین ایران و عراق نهایی شد

سازوکار پرداخت مالی بین ایران و عراق نهایی شد

سپهرغرب، گروه ایران و جهان: سازوکار پرداخت مالی بین ایران و عراق در جلسه سه‌شنبه‌شب بین رئیس‌کل بانک مرکزی ایران و رئیس‌کل بانک مرکزی عراق در بغداد تعیین شد و جزئیات آن به امضای دو طرف رسید.

همتی که به‌منظور انجام مذاکرات بانکی به کشور عراق سفر کرده است، در دیدار با همتای عراقی خود ضمن ابراز امیدواری درخصوص ارتقای سطح روابط مالی بین دو کشور، گفت: کشور عراق بزرگ‌ترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران بوده و لازمه دوام آن، روابط بانکی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به فرارسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ناخشنودی دولت ترامپ از این مهم، تصریح کرد: آمریکا با راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران تلاش گسترده‌ای برای برهم ریختن اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران کرد، اما با تمهیدات اندیشیده‌شده از سوی جمهوری اسلامی، خوشبختانه توطئه‌های دشمن خنثی شده و در حال حاضر ثبات لازم بر اقتصاد ایران حاکم است.

همتی در ادامه یادآور شد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای روسیه، ترکیه، هند، چین و دیگر کشورها به راهکارهای مناسب مالی برای مبادلات دست یافته‌ است، اکنون نیز اطمینان دارم با همکاری دولت عراق و نیز پیگیری هرچه سریع‌تر مناسبات اقتصادی و ایجاد کانال مالی پرداخت، به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

در این دیدار علی العلاق، رئیس کل بانک مرکزی عراق نیز ضمن خیرمقدم به رئیس کل بانک مرکزی کشورمان، این دیدار را ادامه توافقات مالی دو کشور خواند و آن را زمینه‌ساز تقویت همکاری اقتصادی دو کشور دوست دانست.

وی گفت: بانک مرکزی عراق تمام تلاش خود را برای رفع موانع همکاری‌های اقتصادی دو کشور به‌کار خواهد برد.

همچنین بر اساس توافقات انجام‌گرفته، بدهی‌های ناشی از صادرات گاز و برق به عراق بر اساس دستور پرداخت بانک مرکزی ایران منتقل می‌شود و درآمدهای صادرات آتی نیز در همین چارچوب مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در این جلسه که بیش از چهار ساعت طول کشید، در مورد نحوه انتقال ارز صادرکنندگان خصوصی کشورمان نیز توافقاتی انجام شد که امید می‌رود با نهایی شدن آن، مشکل برگشت درآمدهای ارزی صادرکنندگان رفع شود.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی