کد خبر : 5835

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در تشریح وظایف این دانشگاه گفت:

تولید علم و تربیت نیروهای اسلامی است

تولید علم و تربیت نیروهای اسلامی است

سپهرغرب، گروه خبر: مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: تولید علم و تربیت نیروهای اسلامی از مهم‌ترین وظایف دانشگاه آزاد برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است.

حجت‌الاسلام مرتضی جلیلی در نشست تشریح دستاوردهای سی‌ساله دانشگاه آزاد در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های ایجاد تمدن نوین اسلامی به تعبیر مقام معظم رهبری، تولید علم اسلامی است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه تولید علم و تربیت نیروهای اسلامی را از مهم‌ترین وظایف دانشگاه آزاد برای ایجاد تمدن نوین اسلامی دانست و گفت: هدف از تشکیل انقلاب به فرموده امام خامنه‌ای حرکت به سمت ایجاد تمدن اسلامی است و باید نظام، دولت و جامعه اسلامی تشکیل دهیم که درنهایت به ایجاد این تمدن برسیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای غربی امروز ازنظر علمی صاحب پیشرفت و قدرت شده‌اند اما تمدن اسلامی پس از ظهور اسلام با مؤلفه‌ علم شکل گرفت، عنوان کرد: اندیشمندان جایگاه علم را در ایجاد تمدن ویژه می‌دانند، اما ایجاد علم خود نیاز به بستر خاصی دارد که در این رابطه نقش دانشگاه بسیار محوری است.

جلیلی با بیان اینکه مقید کردن دانشگاه آزاد به لفظ اسلامی تنها تشریفاتی نبوده و هدف مؤسسان حرکت به سمت تولید علم اسلامی بوده است، گفت: قید آزاد هم با نگاه کوچک شدن دولت و حرکت بر اساس اصل 44 و مردم‌محوری اضافه شده و موفقیت دانشگاه آزاد ترسیم الگویی برای محور قرار دادن مردم و عدم وابستگی به بودجه دولتی است.

وی با اشاره به اینکه سکولار بودن علوم از مباحث محوری تمدن غرب است، عنوان کرد: اندیشمندان غربی خواهان کنار زدن نقش دین در مدیریت جامعه هستند و نقش دین را برای آبادانی دنیا نادیده گرفته‌اند که در این وضعیت یکی از مهم‌ترین وظایف دانشگاه آزاد، تولید علم اسلامی در همه ابعاد مدیریتی است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: اگر قانون اسلامی داشته باشیم اما تربیت‌یافته‌گان اسلامی نباشند، این قوانین مؤثر نخواهد بود و بر این اساس تربیت نیروها و منابع اسلامی هدف دوم دانشگاه آزاد پس از تولید علم است.

جلیلی ایجاد دانشگاه اسلامی و عدم انحراف دانشگاه‌ها از این خط فکری را مهم‌ترین کار ویژه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها دانست و اظهار کرد: ازدواج دانشجویی یکی از مبارک‌ترین، پربرکت‌ترین و زیباترین اقدامات نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها برای ایجاد تمدن اسلامی است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: با توجه به تعداد مزدوجین دانشجویی و نیاز دانشگاه آزاد اسلامی استان، تصمیم بر تشکیل ستاد ازدواج دانشجویی گرفته شد که برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن ازدواج دانشجویی، تشکیل کارگاه‌های مختلف مشاوره و مهارت‌های زندگی از اهداف مهم نهاد رهبری و ستاد ازدواج است.

جلیلی افزود: تحول در علوم انسانی، ایجاد معاونت علوم اسلامی در دانشگاه‌ها، برقراری کرسی‌های آزاداندیشی، نظریه‌پردازی برای تولید علم اسلامی، هم‌اندیشی اساتید برای ارائه پیشنهاد‌ها جهت مدیریت کشور و وحدت حوزه و دانشگاه، از مهم‌ترین اهداف و اقدامات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد کرمانشاه است.

وی با اشاره به اینکه در تربیت نیروهای اسلامی از سوی نهاد رهبری ظرفیت‌های مختلفی در دانشگاه طراحی شده که از مهم‌ترین آن‌ها برقراری مجوز تدریس دروس معارف اسلامی است، عنوان کرد: اکنون حدود 53 استاد معارف اسلامی در دانشگاه آزاد داریم که امیدواریم جایگاه این اساتید به هیئت‌علمی ارتقا پیدا کند.


لینک خبر:

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی

کد امنیتی