شناسه خبر:64227
1401/10/4 10:58:36

سپهرغرب، گروه دُرهای دَری: دبیر علمی پانزدهمین دوره جایزه جلال گفت: در بخش مستندنگاری 690 اثر به دبیرخانه جایزه رسید که نسبت به دوره گذشته رشد 91 درصدی را نشان می‌دهد.

وجیهه سامانی گزارشی از روند 44 روزه داوری این دوره از جایزه ادبی جلال آل احمد ارائه کرد و افزود: پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال 17 آبان‌ماه با برگزاری نخستین جلسه گروه مستندنگاری، رسماً آغاز به‌ کار کرد و تا 30 آذرماه هیئت داوران بعد از برگزاری جلسات حضوری با بحث و تبادل‌ نظر و همچنین مطالعه و کارشناسی دقیق آثار، نامزدهای دریافت جایزه در بخش‌های مختلف را مشخص کردند.
دبیر علمی پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد با بیان اینکه در بخش «نقد ادبی» 77 اثر به دبیرخانه جایزه رسیده است، گفت: آثار دریافتی در این بخش نسبت به سال قبل با 28 اثر رسیده، از رشد 1.75 درصدی برخوردار است و هیئت داوران پس از برگزاری جلسات طی دو مرحله، درنهایت سه اثر را به‌ عنوان نامزدهای دریافت جایزه در بخش «نقد ادبی» معرفی کردند.
وی ادامه داد: در بخش «مستندنگاری» 690 اثر به دبیرخانه جایزه رسیده که نسبت به سال قبل (361 اثر در چهاردهمین دوره)، رشد 91 درصدی داشته است. هیئت داوران این بخش نیز بعد از بررسی آثار طی دو مرحله داوری، پنج اثر را به‌عنوان کاندیدای نهایی این بخش معرفی کردند. نکته حائز اهمیت، تنوع و گستردگی موضوعی نامزدهای این بخش است.
سامانی با اشاره به داوری آثار بخش «داستان کوتاه» گفت: دبیرخانه جایزه در این بخش 401 اثر دریافت کرده که نسبت به سال قبل (237 اثر) رشد 69 درصدی داشته است. در این گروه 100 اثر (یک‌چهارم کل آثار این بخش) به مرحله دوم داوری راه پیدا کردند و درنهایت سه اثر به‌عنوان نامزدهای نهایی مشخص شدند.
دبیر علمی پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد افزود: در بخش «رمان و داستان بلند» نیز یک‌هزار و 508 اثر به دبیرخانه جایزه رسیده که نسبت به سال قبل با 910 اثر، رشد 66 درصدی را تجربه کرده است. در این بخش نیز 177 اثر به مرحله دوم داوری راه پیدا کردند و درنهایت چهار رمان به‌عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه در این بخش معرفی شدند.
وی در ادامه بیان کرد: دبیرخانه پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، بخش ویژه مستندنگاری با موضوع «حاج‌قاسم سلیمانی» و «بخش ویژه کرونا و مدافعان سلامت» را به‌عنوان بخش‌های جنبی این دوره از جشنواره درنظر گرفته است. تمامی آثار مستندنگاری در دو موضوع اشاره‌شده که طی سه سال گذشته به رشته تحریر درآمده‌ باشند، در این بخش مورد ارزیابی و داوری قرار خواهد گرفت. همچنین بخش جنبی «ویرایش کتاب» در این دوره از جایزه نیز برقرار خواهد بود.
وجیهه سامانی در پایان گفت: آثار مرتبط با بخش‌های جنبی جایزه درحال برگزاری و داوری است. با مشخص شدن برگزیدگان این بخش‌ها، همچنین مشخص شدن برگزیدگان نهایی چهار رشته اصلی جایزه، زمان اختتامیه تعیین و به اطلاع عموم خواهد رسید. اسامی داوران و نامزدهای هر بخش نیز یک هفته پیش از برگزاری آیین اختتامیه به‌طور رسمی از سوی دبیرخانه پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد اعلام می‌شود.

شناسه خبر 64227