شناسه خبر:65946
1401/11/20 10:23:18

سپهرغرب، گروه ریحانه‌آفرینش: رؤیای بهترین مادر بودن گاهی هم خیلی خوب پیش نمی‌رود آن‌وقت که تمام عشق و وقت‌تان را صرف فرزندان‌تان می‌کنید و بسیاری از مسئولیت‌های آن‌ها را به خاطر محبتی که دارید به عهده می‌گیرید اما نمی‌دانید با این بیش از حد مادر بودن‌تان چه ظلمی در حق خودتان و فرزندتان کرده‌اید.

حتماً شما هم مثل همه خانم‌ها، دوست دارید بهترین مادر برای فرزندان‌تان باشید و بچه‌های خوبی را تربیت کنید. اصلاً این احساس شیرین مادری در وجود لطیف دخترها از همان روزهای کودکی که برای عروسک‌هایشان لالایی می‌خوانند قد می‌کشد و با آن‌ها بزرگ می‌شود.
اما رؤیای بهترین مادر بودن گاهی هم خیلی خوب پیش نمی‌رود آن‌وقت که تمام عشق و وقت‌تان را صرف فرزندان‌تان می‌کنید و بسیاری از مسئولیت‌های آنها را به خاطر محبتی که دارید به عهده می‌گیرید اما نمی‌دانید با این بیش از حد مادر بودن‌تان چه ظلمی در حق خودتان و فرزندتان کرده‌اید. پس لطفاً زیادی مادر نباشید. بهترین مادر بودن به معنی بیش از حد بودن و همیشه بودن نیست گاهی باید هم بچه‌ها را به حال خودشان بگذارید و فرصت روی پای خود ایستادن به آن‌ها بدهید. هم به خودتان فرصت زندگی را...
  حد و حدود مادری را بشناسید!
قبل از هرچیز باید حد و حدود مادری را بشناسید نه آنقدر از فرزندتان دور باشید که نیازهای عاطفی و جسمی‌ای که به شما دارد برطرف نشود. نه آنقدر نزدیک که او را به خودتان وابسته کنید و فرصت زندگی کردن را از خودتان بگیرید. پس در درجه اول باید بدانید چقدر باشید و کجا باشید!
زهرا طاهرنژاد مشاور و کارشناس خانواده در رابطه با حد و حدود مسئولیت مادری می‌گوید: یکی از مسائلی که بسیار در ذهن جامعه ما جا افتاده و ذهنیت اشتباهی به‌وجود آورده، این است که اگر ما مادرها بخواهیم دقایقی از روز را به خودمان اختصاص دهیم حتماً مادر خودخواهی هستیم و آن مادری که تمام روز و وقتش را صرف فرزندش می‌کند بسیار مادر ایثارگر و خوبی است. اما این یک باور غلط است که هم زندگی فرزندان و هم زندگی مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  شما سهام‌دار عمرتان هستید حواستان باشد ضرر نکنید!
اینکه مادری مقدس است و بهشت زیرپای مادران است که جای شکی ندارد. اما حرف این است که مسئولیت سنگین مادری را برای خودتان سخت‌تر نکنید و طعم شیرینش را به تلخی نکشانید. شاید دیده باشید که وقتی با برخی از مادران تک‌فرزند درباره فرزند دوم حرف می‌زنید سریع مخالفت می‌کنند و می‌گویند زیربار مسئولیت همین یکی هم مانده‌اند و یا اصلاً توان و وقتی برای فرزند دوم ندارند. این مسئله یکی از همان علت‌های زیادی مادر بودن است مادری که آنقدر وقت و عمرش را صرف فرزندش کرده که چیزی از شیرینی آن نچشیده! اما شما سهام‌دار عمرتان هستید حواستان باشد ضرر نکنید.
اگر می‌خواهید در زندگی ورشکست و خسته نشوید نباید تمام دارایی‌تان را در یک‌جا سرمایه‌گذاری کنید. باید سبد سهام روان‌شناختی داشته باشید. یعنی باید برای خانواده، فرزندان خود، دوستان، همسر و...جدا‌جدا و در حد معقول وقت بگذارید و حواستان باشد عمرتان را صرفاً صرف کسی نکنید!
  چقدر مادر باشیم!
اینکه چقدر و تا کجا نیاز است مادر باشیم سؤالی است که شاید برای همه مادرها پیش بیاید. چه ‌کنیم که هم نیاز فرزندان‌مان تأمین شود و هم خودمان را در زندگی جا نگذاریم؟
مادری کردن به معنای این نیست که ما تمام زندگی‌مان را در گرو رشد فرزند قرار دهیم. این باور اشتباه است. وقتی به مرور زمان فرزندان‌مان رشد می‌کنند این درجا زدن ما و پیشرفت نکردن‌مان، باعث ناراحتی و کسالت و غم‌مان می‌شود آنجاست که به خودمان می‌آییم و می‌گوییم همه عمرم گذشت و هیچ! درست است که فرزندان ثمره زندگی ما هستند و ما دنبال این هستیم که پیشرفت کنند و به درجات بالای مالی، علمی و اجتماعی برسند اما قرار نیست تمام زندگی‌مان در گرو پیشرفت آن‌ها باشد. پس به جز یک سال اولِ پس از تولد که احساس امنیت در فرزند شکل می‌گیرد و مادر بهتر است تمام وقت در کنار بچه باشد، بعد از آن باید برای خود و پیشرفتش برنامه‌ریزی کند.
  به خودتان احترام بگذارید!
مادر بودن برخلاف تصوراتی که وجود دارد مانع پیشرفت نیست. حتماً دیده‌اید که برخی از خانم‌ها لذت مادرشدن را از خود می‌گیرند چون احساس می‌کنند با مادر شدن، هم از کار و پیشرفت‌شان جا می‌مانند و هم نمی‌توانند درس و مسئولیت‌های دیگرشان را مدیریت کنند. اما این باور اشتباه نتیجه همان زیادی مادر بودن است. شما در کنار مسئولیت مادری وظیفه دارید خود را در مسیر رشد قرار دهید. همین رشد و عزت نفس شما می‌تواند بخشی از تربیت فرزندتان باشد.
برای نخستین قدم، هدف‌هایتان را مشخص کنید. تعیین کنید که در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت چه اهدافی دارید. شما یک هفته و یک ماه و یک سال دیگر قرار است در چه نقطه‌ای باشید. وقتی در مسیر رسیدن به هدفتان حرکت می‌کنید. هر روزتان با روز قبل متفاوت است و طبیعتاً از روزمرگی‌ای که دچارش هستید رها می‌شوید. این امر باعث می‌شود شما احساس خشنودی و سودمندی در رابطه با خودتان داشته باشید و پیشرفت خودتان را ببینید. این رضایتمندی از خود کم‌کم باعث می‌شود در زندگی خانوادگی از خانواده و همسرتان رضایت بیشتری داشته باشید! اینکه برای خودتان وقت بگذارید نشان‌دهنده عزت‌نفس شماست و بقیه اعضای خانواده هم یاد می‌گیرند برای شما وقت بگذارنند و برایتان احترام قائل شوند.
اگر فرزندان‌تان کوچک هستند و شرایط آن را ندارید که آنچنان که باید مسیر رشد را پیش بگیرید به خودتان لطف کنید و هر روز یک کار مثبت برای خودتان انجام دهید تا از افسردگی دور بمانید و موتور حرکت‌تان فعال بماند تا فرصتی برای رشدتان فراهم شود. مثلاً امروز کتابی که می‌خواهید بخوانید. فردا به پوست‌تان رسیدگی کنید و روز بعد... برای شروع هر روز پنج دقیقه را به خودتان اختصاص دهید. این رفتار به‌مرور تبدیل به عادت شما می‌شود و تداوم خواهد داشت. یادتان باشد مادر باشید اما بیش از حد نه!

شناسه خبر 65946