شناسه خبر:76017
1402/8/27 12:18:35
سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان:

اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کردستان اولویت قرار گیرد

سپهرغرب، گروه خبر: معاون استاندار کردستان گفت: اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کردستان در اولویت فعالیت‌های اشتغال‌زایی ازجمله سرمایه‌گذاری‌های خارجی در استان قرار گیرد.

علی نوری صبح پنج‌شنبه در جلسه شورای اشتغال کردستان اظهار کرد: در حوزه اشتغال نیاز است مسئولان نگاه ویژه‌ای را به استان کردستان داشته باشند، کشور ما در حوزه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آمار خوبی ندارد.

وی با تقدیر از فعالیت‌های دانشگاه علمی کاربردی در ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان افزود: اتصال محکمی در حوزه اشتغال پایدار و در حوزه‌های صنعت، معدن در استان دیده نمی‌شود و باید به این مهم توجه شود.

  وابستگی‌های اقتصادی به سایر استان‌ها باید کاهش یابد

وی بیان کرد: مشکل امروز ما در حوزه اشتغال تأسیس مراکز آموزشی نیست بلکه مشکل ما عدم ایفای نقش دانشگاه در خط تولید، عدم وابستگی واحدهای تولیدی ما به سایر استان‌ها است و باید با بومی‌سازی و کاهش وابستگی‌ها بتوانیم به اهداف اقتصاد بین دانشگاه و واحدهای تولیدی را برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دست یابیم.

سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان تصریح کرد: سالیان مختلف در حوزه مرز طرح ساماندهی داده شده اما باید دید چه میزان از این طرح عملی شده و انتظارات ما از مرز باشماق در حوزه اشتغال به ثمر نشسته است و یا در حوزه سرمایه‌گذار چه میزان به اشتغال توجه شده است.

نوری اضافه کرد: تنها ورود و معرفی سرمایه‌گذار به داخل استان کافی نیست بلکه ایجاد اشتغال باید دستاورد اصلی طرح‌های سرمایه‌گذاری باشد.

وی با بیان اینکه توسعه و اشتغال نیازمند فکر و نگاه توسعه‌ای به استان در حوزه اشتغال است، افزود: نسبت واحدهای تولیدی راکد کردستان نسبت به واحدهای تولیدی راکد سایر استان‌ها بالا است و این برای کردستان قابل قبول نیست.

  لزوم برگزاری همایش اتصال بین دانشگاه و تولید در کردستان

سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: همایش اتصال بین دانشگاه و تولید باید با محوریت ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد برندینگ در لوازم خانگی بانه باید در استان کردستان در آذرماه برگزار شود و استان‌های دیگر با شرکت لوازم خانگی بانه آشنا شود.

نوری اضافه کرد: حضور سرمایه‌گذاران در استان ارزشمند است و از سرمایه‌گذاران اقلیم کردستان عراق جذب شده‌اند و انتظار می‌رود برای اشتغال فارغ التحصیلان با محوریت سرمایه‌گذاری در استان فکری شود تا اولویت بهره گیری از ایجاد اشتغال سرمایه‌گذاران خارجی در کردستان به سمت فارغ التحصیلان دانشگاهی سوق یابد.

  کردستان به پایلوت صادرات فرش دستباف تبدیل می‌شود

وی با بیان اینکه باید به سمت ایجاد زیرساخت اشتغال در کردستان حرکت کنیم، گفت: کردستان در حوزه صادرات فرش دستباف با اولویت فرش‌های بافته شده کمیته امداد کردستان گام‌های ارزشمندی برداشته که عملیاتی خواهد شد و تفاهمنامه‌ای در این زمینه امضا می‌شود تا کردستان به پایلوت کشور در زمینه صادرات فرش دستباف تبدیل شود.

وی بیان کرد: در حوزه ایجاد زیرساخت ایجاد واحدهای بزرگ تولیدی ازجمله واحد تولید قارچ در استان مدنظر است که با اولویت اشتغال خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد پیش خواهد رفت.

این مسئول افزود: شرکت کاریابی بین‌المللی که تنها شرکت دارای مجوز برای فعالیت در اقلیم کردستان را در آذربایجان غربی داریم که اعلام کرده آمادگی دارد ماهانه 500 نفر از فارغ‌التحصیلان و1500 نفر از سایر اقشار کردستان را برای اشتغال در اقلیم کردستان معرفی کند و اولویت ما انتقال دانش فنی، اشتغال فارغ‌التحصیلان با رعایت حفظ شأن در جنوب عراق و اقلیم کردستان عراق است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

  70 درصد سهم اشتغالزایی کردستان تحقق یافت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: تاکنون اشتغال 1٥ هزار و 79٥ نفر در استان محقق شده که برابر با 70 درصد بوده است.

فرزاد پیشکاری اظهار کرد: دستگاههای برتر به لحاظ ثبت عملکرد خود در سال جاری به ترتیب شامل سازمان جهاد کشاورزی با سه هزار و ٨10 نفر، سازمان صمت با سه هزار و ٦٥1 نفر و کمیته امداد سه هزار نفر بوده است.

وی بیان کرد: همچنین شهرستان‌های برتر استان به لحاظ ثبت عملکرد خود در سامانه که بیشترین میزان تحقق اشتغال را داشتند شامل شهرستان سقز و قروه با ٨7 درصد، بانه ٨٤ درصد و دیواندره ٨1 درصد بوده است.

وی با اشاره به درصد تحقق مشاغل خانگی استان عنوان کرد: در سال گذشته 11٦ میلیارد و ٤00 میلیون تومان سهم اشتغال استان بوده که نسبت به سال‌های گذشته رقم بسیار خوبی بوده و میزان پرداختی‌های ما نیز به ٦0 میلیارد تومان رسیده است.

شناسه خبر 76017