شناسه خبر:75963
1402/8/25 11:38:55

سپهرغرب، گروه اقتصادی: وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه کلیات آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تصویب شده و تنها منتظر این هستیم که کمیته‌ای منشأ ارز را شناسایی کند تا با همکاری اعضای کمیسیون صنایع نگرانی بانک مرکزی که بی‌دلیل هم نیست رفع شود، در مورد واردات خودروهای برقی توضیح داد: ارز 100 هزار خودروی برقی تا پایان سال جاری تأمین شده است.

عباس علی‌آبادی در حاشیه دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو که از روز گذشته آغاز شده و به مدت چهار روز دایر است، در رابطه با آخرین وضعیت واردات خودروهای کارکرده اظهار کرد: آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تهیه و برای دولت ارسال شد و کلیات آن نیز تصویب شده است؛ تنها بندی در این آیین‌نامه قید شده که براساس آن بایستی کمیته‌ای منشأ ارز را شناسایی کند.وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این رابطه با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، جلسه‌ای داشته‌ایم و مقرر شد با همکاری یکدیگر در این کمیته شرکت کرده و تلاش کنیم تا نگرانی بانک مرکزی که بی‌دلیل هم نیست، رفع شود؛ به اعتقاد بانک مرکزی، ممکن است که به‌دلیل منافعی که این موضوع برای واردکنندگان خواهد داشت، به بازار ارز هجمه وارد شود و نرخ ارز ترقی کند و این ترقی بر تمام کالاها اثرگذار باشد. این نگرانی حتماً بایستی مورد توجه قرار گیرد؛ بنابراین مقرر شده جلسه‌ای در این زمینه با حضور نمایندگان بانک مرکزی، کمیسیون صنایع و معادن مجلس داشته باشیم و راهکاری برای آن تعریف کنیم.

    تعیین تعرفه چهار درصدی برای واردات خودروهای برقی

علی‌آبادی ضمن اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای واردات خودروهای برقی، اعلام کرد: تعرفه واردات خودروهای برقی، حداقل مقدار ممکن یعنی حدود چهار درصد تصویب شد، البته برای خودروهای هیبرید پلاگین نیز همین حدود تعرفه تعریف شده است؛ اما پیشنهاد ما این است که برای خودروهای هیبرید تا 15 درصد این تعرفه افزایش پیدا کند. این درحالی بوده که برای خودروهای دیگر تعرفه‌ها تا 75 درصد هم تعیین شده است؛ جدول این موضوع آماده و در کمیسیون ماده (1) مصوب شده، بنابراین باید در صحن دولت بررسی و تصویب شود.

وی ادامه داد: برای واردات حداقل 100 هزار دستگاه خودروی برقی تا پایان سال جاری تأمین ارز محقق شده است؛ بانک مرکزی نیز با تأمین ارز خودروهای برقی موافقت کرده و مشکل ارزی در این زمینه وجود ندارد.

علی‌آبادی تصریح کرد: برای خودروهای برقی و نو تاکنون مشکل ارزی نداشته‌ایم و فکر نمی‌کنیم تا پایان سال هم مشکلی داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تا پایان آذرماه تکلیف همه متقاضیان مرحله نخست ثبت‌نام خودروهای وارداتی (ثبت‌نامی‌های اسفندماه 1401 که طی مدت اخیر به‌ نوبت برای انتخاب خودروی خود اقدام می‌کنند) روشن و نحوه دریافت خودروهایشان مشخص می‌شود؛ ضمن اینکه روند واردات خودروهای نو براساس برنامه پیش می‌رود و تداوم خواهد داشت.

سکاندار وزارت صمت در رابطه با قیمت بالای خودروهای وارداتی با وجود وعده واردات خودروهای اقتصادی تصریح کرد: یک خودروی مورد قبول به‌لحاظ کیفیت و دارای استاندارد، در دنیا از پنج هزار دلار تا حدود 60 هزار دلار قیمت دارد؛ ما برای واردت خودروها سقف 20 هزار دلاری درنظر گرفتیم و سعی شده که خودروهای بالاتر از این عدد وارد نشود. به نظر بنده این سقف 20 هزار دلاری حد قابل قبول برای متوسط مردم است که حدوداً یک میلیارد تومان با نرخ فعلی، ارزش‌گذاری می‌شود.

علی‌آبادی تأکید کرد: البته خودروهای برقی، مقیاس‌های پایین‌تر و همان‌طور که اشاره شد، تعرفه حداقلی دارند و برای سطوح پایین‌تر درآمدی درنظر گرفته شده که مشتریان با رقم‌های پایین‌تر می‌توانند خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند.

شناسه خبر 75963