شناسه خبر:80834
1403/1/15 12:02:36

سپهرغرب، گروه خبر: دادستان همدان گفت: فعالیت‌های ستاد دیه تحت نظارت دستگاه قضائی برای شناسایی مددجویان نیازمند و تخصیص هدفمند کمک‌های مردمی است و در این راستا رسانه‌ها می‌توانند تبیین‌گری روشن برای جذب کمک خیران باشند.

عباس نجفی صبح روز گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشن گلریزان در اواخر هفته جاری، ابراز کرد: سالیان بسیاری است که این مهم به همت ستاد دیه استان اجرایی شده و زمینه آزادی تعداد قابل توجهی از مددجویان نیازمند را فراهم کرده است.

وی افزود: برگزاری این مراسم خداپسندانه با زمینه‌سازی برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد و بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده، کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه را به دنبال خواهد داشت.

دادستان همدان ستاد دیه را ستادی مردمی معرفی و عنوان کرد: آزادی زندانیان و کمک به محکومان قطعی در جرایم غیر عمدی و محکومیت‌های قطعی مالی ناشی از تسبیب و موجب ضَمان و دیگر عقود مدنی از اهداف و اولویت‌های این ستاد است که منابع مالی آن از سوی خیران نیک‌اندیش تأمین می‌شود.

نجفی با بیان اینکه مرتکبین جرایم عمدی به‌طور کلی از حوزه شمول فعالیت‌های ستاد دیه خارج‌اند، تصریح کرد: با این وجود تلاش برای گرفتن رضایت و سازش در این‌گونه جرایم بدون پرداخت وجه از سوی ستاد دیه، بلامانع است.

وی افزود: ستاد دیه پُل ارتباطی مردم و خیران عزیز با سازمان زندان‌ها تحت نظارت دستگاه قضائی برای شناسایی افراد نیازمند و تخصیص هدفمند کمک‌های مردمی بوده و کار خود را با قوت دنبال می‌کند.

دادستان همدان اظهار کرد: در این راه خیر رسانه‌های استان می‌توانند با تبیین فعالیت‌های اثربخش ستاد دیه، همراه خیران ولایی بوده و در ترغیب و تشویق مردم، برای کمک به آزادی زندانیانی که ناخواسته و بنا به دلایلی دچار مشکلات مالی شده و به دور از خانواده در زندان هستند، کوشا و پویا باشند.

دادستان همدان همچنین با اشاره اینکه در آموزه‌های دینی ما بر دستگیری از نیازمندان تأکید بسیار شده، گفت: چنانچه شاهد هستیم خداوند متعال در آیه 274 سوره بقره می‌فرمایند؛ «آن‌ها که اموال خود را شب و روز و پنهان و آشکار انفاق مى کنند، مزدشان نزد پروردگارشان است، نه ترسى بر آن‌هاست و نه غمگین مى شوند.»

شناسه خبر 80834