شناسه خبر:80872
1403/1/15 14:20:06

سپهرغرب، گروه کشاورزی: رئیس سازمان شیلات ایران ضمن اشاره به افزایش میزان مشارکت مردم در سال گذشته برای حفظ و احیای ذخایر دریایی کشور، عرضه بیش از یک میلیون و 350 هزار تن محصولات مختلف به بازار داخلی و خارجی را مد نظر قرار داد و گفت که حدود 750 هزار تن از این مقدار، حاصل تلاش صیادان شمال و جنوب و بالغ بر 600 هزار تن، نتیجه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در امر آبزی پروری است.

سید حسین حسینی با بیان اینکه امروزه شتاب تغییر به حدی است که حتی برای لحظه‌ای نمی‌توان ایستایی را به‌ویژه در امر تولید توجیه کرد، گفت: بعد از عصر کشاورزی شکل گیری دوران صنعتی به گونه‌ای ساختار یافت که فناوری و به طور کلی اتوماسیون توانست کالاهای مورد نیاز مردم را به تولید انبوه برساند. گذشته از معضلات و معایبی که این روند به‌وجود آورد، اما پایه‌های شتاب تغییر کم‌کم از اواخر عصر صنعتی پی‌ریزی شد.

وی افزود: لوکوموتیوهایی که در سال 1825 میلادی تنها 21 کیلومتر سرعت داشتند در سال 1880 با پیشرفت تکنولوژی به سرعت 160 کیلومتر در ساعت ارتقا یافتند. با ورود هواپیما به صنعت حمل و نقل در سال 1938 جابه‌جایی کالاها و مسافران سرعتی برابر با 640 کیلومتر در ساعت پیدا کرد. این روند همچنان تا امروز ادامه دارد و نسل به نسل شتاب تغییر که با دو اصل نوآوری و سرعت مانند کلافی در هم پیچیده است، جوامع کنونی را با خود همراه کرده است.

رئیس سازمان شیلات کشور افزود: ماهیت تغییر در تمام جوانب تولیدی کشاورزی به ویژه شیلات نیز نفوذ کرده. در حال حاضر 225 کشور دنیا در زمینه تجارت آبزیان فعال هستند که سالانه ارزشی معادل 180 میلیارد دلار تولید می‌کنند.

*عرضه بیش از یک‌میلیون تن محصولات شیلاتی در بازارهای داخلی و خارجی

حسینی تصریح کرد: شیلات ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هم اکنون بیش از یک میلیون و 350 هزار تن محصولات مختلف را به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌کند. حدود 750 هزار تن از این مقدار، حاصل تلاش صیادان شمال و جنوب کشور و بالغ بر 600 هزار تن، نتیجه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در امر آبزی پروری است.

وی یادآور شد: کل تولید محصولات شیلاتی در سال 1390 تنها 735 هزار تن بوده و طی این چند سال بیش از 1.5 برابر شده است. میزان کل تولیدات شیلاتی در دهه پنجاه، 22 هزار تن برآورد شده که اغلب حاصل صید و صیادی بوده که همین آمار اندک نیز با فشار بر منابع آبی و ذخیره گاه‌های دریایی به دست می‌آمد و عملا سرمایه‌گذاری در بخش آبزی‌پروری، محلی از اعراب نداشت.

به گفته وی با نگاهی به منحنی آمار تولید از ابتدای تاریخ انقلاب اسلامی تا امروز، این نکته به ذهن متبادر می‌شود که تولید محصولات دریایی حداقل 4000 درصد یا چیزی معادل 40 برابر رشد داشته است. چه مصداقی برای جهش تولید از این گواهی بالاتر خواهد بود؟

*تولید یک میلیون و 800 هزار تن محصولات شیلاتی در افق برنامه هفتم

این مقام مسئول در سازمان شیلات در ادامه گفت: با دستیابی به این جهش صعودی قطار شتاب تغییر، حداقل برای صنعت شیلات به ایستگاه آخر نمی‌رسد. چرا که طبق تصمیمات صورت گرفته، تولید این محصولات در افق برنامه هفتم توسعه، باید به یک میلیون و 800 هزار تن برسد. برای فتح این قله، لازم است بخش تحقیقات نیز ضرورت چنین جهشی را درک کرده و مواد دانشی مورد نیاز بخش اجرا و به عبارتی سازمان شیلات ایران را تأمین کند.

وی همچنین افزود: موضوعاتی از قبیل مکان‌یابی صحیح برای پرورش ماهی در قفس‌های دریایی، معرفی گونه‌های بومی مورد نیاز آبزی پروری، استفاده از آب‌های نامتعارف در پرورش ماهی، ارزیابی ذخایر و منابع آب‌های دور و نزدیک و... از مباحث مهمی است که کلید قفل آن در دستان بخش تحقیقات است.

*90 درصد صید ماهیان سفید، حاصل رهاسازی بچه ماهی در رودخانه‌ها

رئیس سازمان شیلات کشور اظهار کرد: در این میان نقش جوامع محلی، صیادان و سرمایه‌گذاران را نمی‌توان نادیده گرفت. این دقیقا همان بند دوم شعار سال یعنی مشارکت مردم، به فرموده مقام معظم رهبری است. اگر خویشتنداری صیادان از صید در فصول ممنوعه سال نبود، صید پایدار به خاطره‌ها می‌پیوست و دریاها از منابع ژنتیکی خالی می‌ماند. همچنین توفیق روزافزون در امر آبزی پروری، مرهون تلاش‌ها و ریسک‌پذیری‌های شجاعانه سرمایه‌گذاران کشور است. از این‌ها گذشته، عملکرد دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران، نشان از تحقق همراهی مردم با بخش اجرا دارد. این مشارکت به حدی است که امروزه 90 درصد صید ماهیان سفید، حاصل رهاسازی بچه ماهی در رودخانه‌های شمال کشور و با همراهی جوامع محلی است.

حسینی در پایان گفت: رهاسازی 450 هزار قطعه بچه ماهی با مشارکت دانش‌آموزان در تالاب شادگان، رهاسازی بیش از 44 میلیون قطعه بچه ماهی توسط جامعه صیادی و بهره‌برداران محلی به صورت تکثیر طبیعی در آب‌های داخلی کشور و رهاسازی 365 میلیون قطعه بچه ماهیان استخوانی و خاویاری در دریای خزر که 30 میلیون قطعه از آن سهم مشارکت جامعه بهره‌بردار و مردمی بود تنها نمونه‌های کوچکی از مشارکت مردم در سال گذشته برای حفظ و احیای ذخایر دریایی است.

شناسه خبر 80872