شناسه خبر:83917
1403/4/2 16:50:14
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر:

سرانه فضای سبز ملایر به 22 متر مربع افزایش یافت

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر گفت: سرانه فضای سبز شهری ملایر از 18/9 متر مربع در سال 1397 به 22 متر مربع در پایان سال 1402 افزایش یافت و از این نظر بالاترین فضای سبز شهری را در غرب کشور دارد.

«مهدی بهرامی» روز شنبه اظهار کرد: حفظ و توسعه فضای سبز پایدار و همسو با تغییرات اقلیمی طی سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری جهان‌شهر ملایر تبدیل شده است.

وی با اشاره به سهم 22 متر مربعی شهروندان ملایری از سرانه فضای سبز شهری تحت تملک شهرداری، بیان کرد: توسعه فضای سبز تأثیر بسیار مهمی در افزایش نشاط اجتماعی و زیست‌پذیری شهرها دارد که در این راستا اقدامات مهمی برای توسعه فضای سبز شهری ملایر در دست اقدام است.

بهرامی با بیان اینکه نگهداشت فضای سبز با توجه به بحران کم‌آبی در سال‌های اخیر بیش از پیش حائز اهمیت است، اظهار کرد: علاوه‌بر صیانت از فضای سبز، اقدامات شاخصی نظیر رسیدگی به مناطق کم‌برخوردار شهر، توزیع همگون فضاهای سبز، بهسازی، بازپیرایی و احداث بوستان‌های محله‌ای ازجمله بوستان‌های شهیدزرینی، شهیدفراهانی، نوبهار، شبنم، امین، باغ گل، هنر و شقایق انجام شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر‍ جداسازی کامل آب شرب از آب خام، گسترش شبکه آبیاری تحت فشار در بلوارها و بوستان‌های جدیدالاحداث همچون مجموعه گردشگری مینی‌وُرلد یا جهان کوچک، بلوارهای شهیدبهشتی، سیف‌الدوله، سادات و مبل و منبت شهید مطهری را از دیگر اقدامات برشمرد.

* حفظ و نگهداری فضای سبز، وظیفه همگانی

بهرامی یادآور شد: علاوه‌بر این افزایش استفاده از گونه‌های بومی، کم‌آب‌بر و سازگار با اقلیم شهر، احداث جنگل پیامبر اعظم (ص) با مساحتی بالغ‌بر 42 هکتار، کاشت درخت در 15 هکتار از اراضی مجموعه تفریحی بام و غرس سالانه 10 هزار اصله درخت و درختچه در جنگل‌ها، بوستان‌ها و بلوارهای سطح شهر به همت سبزبانان خدوم سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با هدف ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان و توزیع عادلانه امکانات، انجام شده است.

وی به کاشت گسترده گل‌های فصلی و دائمی و غرس بیش از 6 هزار اصله درخت و درختچه از ابتدای سال جاری در فضای سبز شهری اشاره و بیان کرد: درختان مهم‌ترین شـاخص فضای سـبز شـهری مطرح هستند و علاوه‌بر مزیت‌های فراوان، گاهی می‌توانند خطرآفرین باشند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر‍ گفت: این درحالی است که هرساله شاهد گزارش‌های متعددی مبنی بر وقوع حوادث تلخ ناشی از سقوط و شکستگی درختان پوسیده و خشک در تفرج‌گاه‌ها و معابر شهری اقصی نقاط کشور هستیم که در جریان این حوادث علاوه‌بر آسیب دیدن تعدادی از هم‌وطنان، خسارت جدی به مستحدثات، تأسیسات شهری و خودروهای پارک‌شده در معابر و بوستان‌ها وارد می‌شود.

بهرامی پایش مستمر درختان، رفع خطر از فضای شهری و حفظ ایمنی شهروندان را از وظایف ذاتی این سازمان برشمرد و افزود: عوامل متعددی همچون تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، خشک‌سالی‌های پیاپی، انواع تنش‌های زیستی و غیر زیستی، آفات و بیماری‌های گیاهی و آلودگی‌های شهری ازجمله عوامل خشکی درختان در سطح شهر بوده و نیروهای متخصص این سازمان با تلاش شبانه‌روزی درصدد کاهش تنش‌های وارده به فضای سبز شهری هستند.

* هیچ درختی بدون گرفتن مجوز قطع نمی‌شود

وی با تأکید بر اینکه هیچ درختی بدون گرفتن مجوزهای لازم از کمیسیون ماده هفت و بررسی توسط کارشناسان خبره حذف نمی‌شود، تأکید کرد: جمع‌آوری درختان خشک و خطرآفرین بوستان‌ها و معابر عمومی به‌منظور حفظ جان مردم و پیشگیری از حوادث تلخ جانی و مالی برای شهروندان به‌طور مستمر درحال انجام است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر‍ ادامه داد: در همین رابطه افزایش ایمنی تردد وسایل نقلیه و عابران پیاده در خیابان‌ها و جلوگیری از شیوع آفات و بیماری‌های گیاهی امری اجتناب‌ناپذیر است و شهروندان اطمینان خاطر داشته باشند ما در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری از هیچ تلاشی برای حفظ و نگهداری از عرصه‌های سبز شهری و گنجینه‌های سبز جهان‌شهر ملایر فروگذار نخواهند کرد.

بهرامی با اشاره به اینکه در راستای افزایش زیبایی بصری شهر گل‌کاری تابستانه بلوارها، میادین و بوستان‌های سطح شهر ملایر انجام شد، گفت: با تلاش بی‌وقفه سبزبانان زحمتکش سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، گل‌های بنفشه و شب‌بو از سطح شهر جمع‌آوری و هشت میلیون نشاء انواع گل‌های فصلی چشم‌نواز در سطح شهر کاشته شد.

* کاشت هشت میلیون نشاء گل‌های فصلی در ملایر

وی افزود: گل‌ها شامل انواع آهار، ستاره‌ای، ناز آفتابی، جعفری، میخک، شاه‌پسند، گازانیا، رعنا زیبا، همیشه بهار، اطلسی، اختر، تاج خروس و میمون است و زینت‌بخش بوستان‌های معلم، کوثر، شاهد، ولایت، مجموعه تفریحی بام ملایر، کوهسار، شقایق، بوستان تاریخی سیفیه، مجموعه گردشگری جهان‌ کوچک و میادین و بلوارهای اصلی شهر شد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر همچنین به کودآبیاری درختان چنار بلوار آیت‌الله میرشاهولد اشاره کرد و گفت: حفظ و نگهداری از فضای سبز شهری مهم‌ترین وظیفه این سازمان است که طی سال و به تناسب شرایط آب‌وهوایی در سطح شهر اجرا می‌شود.

وی کوددهی را یکی از مؤلفه‌های اساسی برای حفظ فضای سبز برشمرد و بیان کرد: در همین راستا با هدف تغذیه مناسب درختان، افزایش سبزینگی و افزایش مقاومت در برابر تنش‌های محیطی، کودآبیاری درختان چنار بلوار آیت‌الله میرشاهولد از اواخر اردیبهشت‌ماه آغاز و طی سه مرحله انجام شده است.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 83917