شناسه خبر:67182
1401/12/22 09:46:11

سپهرغرب، گروه خبر: مدیر امور منابع آب ساوه گفت: به‌دلیل کاهش بارندگی‌ها و مواجه شدن با پدیده خشک‌سالی، سطح آب‌های زیرزمینی دشت ساوه سالانه یک متر اُفت می‌کند.

مجید امیرحسینی اظهار کرد: شهرستان ساوه به‌دلیل قرار گرفتن در نقطه کم‌بارش استان مرکزی با تنش آبی شدیدی مواجه است و درحال حاضر 70 میلیون متر مکعب کسری مخزن منابع آبی زیرزمینی دارد.
وی در ادامه گفت: در اجرای طرح‌های تعادل‌بخشی منابع آب شهرستان و مصوبات شورای حفاظت منابع آب و نیز مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم و آسیب شهرستان، 30 حلقه از چاه‌های شناسایی‌شده غیر مجاز فرم پنج و 14 حلقه از چاه‌های شناسایی غیر مجاز دیگر مسلوب‌المنفعه شدند. همچنین به‌منظور نظارت بر میزان بهره‌برداری از چاه‌ها، 100 دستگاه کنتور هوشمند در سال جاری نصب شده است.
امیرحسینی با بیان اینکه 160 حلقه چاه مشمول اجرای مصوبات اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری شدند، ابراز کرد: در اجرای مسلوب‌المنفعه شدن چاه‌های غیر مجاز فرم پنج حدود 7.8 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است و در اجرای طرح اصلاح و تعدیل نیز حدود 600 لیتر بر ثانیه در مصارف منابع آبی صرفه‌جویی صورت گرفته است.
وی افزود: براساس مصوبات قانونی، کلیه مالکان و بهره‌برداران از چاه‌های دارای پروانه شهرستان تا پایان سال جاری می‌بایست نسبت به تمدید اعتبار و به‌روزرسانی پروانه‌های بهره‌برداری با مراجعه به امور منابع آب شهرستان اقدام کنند. بدیهی است از ابتدای سال 1402 درصورتی که پروانه‌های بهره‌برداری تمدید نشده باشند، تعرفه برق آن‌ها به‌صورت آزاد محاسبه خواهد شد.
امیرحسینی در ادامه با اشاره به وضعیت دو دشت نوبران و ساوه، گفت: دشت نوبران کماکان از دشت‌های ممنوعه شهرستان است و هیچ مجوزی برای توسعه بهره‌برداری از منابع آبی در آن صادر نمی‌شود و دشت مرکزی ساوه نیز جزء مناطق بحرانی و ممنوعه است و شرایط مناسب برای توسعه بهره‌برداری را ندارد.
وی افزود: آب قابل بهره‌برداری در شهرستان برای مصارف کشاورزی از طریق مدیریت منابع آب کشور ابلاغ و برنامه اصلاح و تعدیل چاه‌های کشاورزی به‌منظور کاهش مصرف و صرفه‌جویی در دستور کار قرار دارد. همچنین صدور پروانه بهره‌برداری چاه‌های فرم یک شناسایی‌شده توسط وزارت نیرو در دست اقدام است.

شناسه خبر 67182