شناسه خبر:75978
1402/8/27 09:40:30

سپهرغرب-گروه خبر:معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: تبدیل دیم‌زارهای کم‌بازده به محل کشت یونجه در دستور کار است که در این طرح در دیم‌زارهایی که جوابگوی کشت گندم نیست، به‌منظور کاهش فشار دام به مراتع، به مدت هفت سال یونجه کم‌آب‌بر کشت می‌شود.

شاهرخ شجاعی‌فر روز پنجشنبه بیان کرد: متقاضیان تبدیل اراضی کشاورزی کم‌بازده به یونجه‌زار باید درخواست خود را به منابع طبیعی ارائه کنند و تاکنون کشاورزان رزن و ملایر استقبال بی‌نظیری از دریافت بذرهای یونجه داشته‌اند.
وی اضافه کرد: کارشناسان با حضور در محل و تهیه نقشه جی.پی.اس نسبت به تحویل رایگان بذر یونجه دیم به بهره‌بردار از اسفندماه امسال اقدام می‌کنند و مجدد کارشناسان برای بررسی میزان بازدهی زمین، فروردین‌ماه سال آینده از این اراضی و نحوه کشت بازدید می‌کنند.
 
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه بذر مورد نیاز برای کشت یونجه دیم در 500 هکتار تهیه شده است، اضافه کرد: یک‌بار بارندگی برای رویش بذر یونجه دیم کافی است؛ چراکه این‌گونه بذرها نیاز آبی بسیار کمی دارند.
 
شجاعی‌فر عنوان کرد: استان همدان دارای 665 هزار هکتار مراتع شامل یک‌هزار و 85 سامان عرفی عشایری و روستایی است که اجرای طرح‌های اصلاحی و احیایی مراتع شامل کپه‌کاری و ذخیره نزولات در مراتع این استان از پاییز امسال آغاز شد.
 
وی اضافه کرد: طرح‌های مختلف اصلاح و احیای مراتع شامل طرح‌های بیولوژیکی کپه‌کاری به وسعت یک‌هزار و 675 هکتار آغاز شده که یک‌هزار هکتار به‌صورت مشارکتی با همکاری دامداران و بهره‌برداران و 675 هکتار از محل اعتبارات استانی و ملی احیا و اصلاح مراتع تأمین و شروع شده است.
 
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: در بخش بیومکانیکی نسبت به ذخیره نزولات در 535 هکتار یعنی 500 هکتار به‌صورت مشارکتی با همکاری بهره‌برداران و 30 هکتار از محل اعتبارات استانی اقدام شده است.
 
شجاعی‌فر ادامه داد: انواع بذور در طرح‌های بیولوژیک شامل بذر گونه اکروپایرون، جاشیر، گلرنگ، خار مریم، ریواس برموس تحویل بهره‌برداران شده است.
 
وی اظهار کرد: کشت گیاهان دارویی به‌ویژه موسیر به‌صورت کپه‌کاری در 600 هکتار از مراتع با تأمین نهاده مورد نیاز و همکاری و مشارکت بهره‌بردارن از اوایل پاییز امسال آغاز شده و تا زمان مساعد بودن شرایط جوی، ادامه دارد.

شناسه خبر 75978