شناسه خبر:80825
1403/1/15 11:39:04

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: تاکنون 461 هزار و 605 خانوار این استان از کالابرگ الکترونیک استفاده و با یارانه دریافتی خود در این طرح اقدام به خرید کالاهای اساسی کرده‌اند.

یوسف شعبانی روز سه‌شنبه با بیان اینکه طرح کالابرگ الکترونیکی با استقبال خوبی مواجه شده است، اظهار کرد: با تمهیدات صورت‌گرفته، سه هزار و 558 پایانه فروشگاهی صنفی و 170 فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی ادامه داد: تاکنون یک میلیون و 207 هزار و 779 تراکنش از فروشگاه‌های طرف قرارداد به ثبت رسیده است که این پوشش در استان همدان قابل توجه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه آخرین مرحله طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی از شنبه 18 فروردین‌ماه آغاز می‌شود، یادآور شد: طرح کالابرگ الکترونیک تأثیر مثبتی در تأمین سبد معیشتی خانوار داشته و بدون تزریق نقدینگی کمک می‌کند تا مردم بتوانند از طریق کالابرگ الکترونیکی بخشی از مایحتاج ضروری خود را تأمین کنند.

شعبانی افزود: مردم می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مجهزشده به زیرساخت طرح کالابرگ الکترونیکی نسبت‌ به خرید اقلام اساسی و بهره‌مندی از این حمایت تشویقی دولت اقدام کنند و اعتبار کالابرگ هرماه باید در همان ماه استفاده شود و قابل انتقال به ماه بعد نیست.

وی ادامه داد: در قالب کالابرگ الکترونیکی از ابتدای سال جاری یک میلیون و 200 هزار ریال علاوه‌بر یارانه به خانوارهای دهک یک تا هفت به شرط خرید الکترونیکی اضافه شده که اگر 50 درصد از مبلغ یارانه خود را خرید الکترونیکی داشته باشند، مشمول استفاده از این کمک مضاعف هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان یادآور شد: دولت با اجرای طرح کالابرگ الکترونیک به دنبال ارتقای سلامت خانواده‌ها و کمک به دهک‌های پایین جامعه است و بر همین اساس طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک از 17 بهمن‌ماه آغاز شده است.

شعبانی گفت: طرح جدید کالابرگ الکترونیک با عنوان طرح فجرانه یک سبد 11 قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های لازم برای هر فرد (منطبق با نظر انستیتو تغذیه ایران و وزارت بهداشت) با قیمت‌های مبنای سال 1401 انتخاب شده است و مابه‌التفاوت نرخ فعلی این محصولات با نرخ سال 1402 از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.

وی یادآور شد: دولت در این طرح دهک‌های اول تا هفتم را زیر پوشش قرار داده و می‌خواهد دهک‌های کم‌درآمد ازنظر تغذیه شامل پروتئین، ویتامین و ریزمغذی‌ها با مشکل مواجه نشوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به اینکه دولت به دنبال مهار تورم به خانوارهای یارانه‌بگیر که کالا خرید کنند یارانه تشویقی می‌دهد، تصریح کرد: در طرح فجرانه مبلغ تشویقی از یک میلیون و 200 هزار ریال به دو میلیون و 200 هزار ریال افزایش یافته است و دهک‌های درآمدی یک تا سوم که چهار میلیون ریال یارانه می‌گیرند، در طرح تشویقی به شرط خرید در طرح کالابرگ مبلغ 6 میلیون و 200 هزار ریال و دهک‌های چهار تا هفت به سه میلیون ریال یارانه دریافتی، به شرط خرید در طرح کالابرگ پنج میلیون و 200 هزار ریال یارانه دریافت می‌کنند.

وی تأکید کرد: مردم در طرح کالابرگ می‌توانند از همه برندها خرید کنند، اگر فروشگاه‌ها مردم را مجبور به خرید برند خاصی کنند، تخلف است و برخی فروشگاه‌های همدان دچار تخلف شدند که با آن‌ها برخورد می‌شود.

شعبانی از مردم خواست از فروشگاه‌هایی که نرم‌افزار «شما» (مربوط به کالابرگ الکترونیکی) در آن‌ها نصب شده است، خرید کنند و برای سهولت در خرید، از حضور و خرید از چند فروشگاه خودداری کنند تا مجبور به تحمل صف‌های طولانی نشوند و اتلاف وقت نداشته باشند.

شعبانی از مردم خواست هرگونه تخلف در طرح کالابرگ الکترونیک را به اداره صنعت، معدن و تجارت یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان گزارش کنند و یا با سامانه 0216369 تماس بگیرند.

وی اظهار کرد: درحال حاضر بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفری استان همدان از یارانه‌ها و کمک‌های معیشتی استفاده می‌کنند.

طرح کالابرگ الکترونیکی مصادف با حلول ماه مبارک رمضان و عید نوروز از تاریخ 18 اسفندماه 1402 آغاز شد و تا 17 فروردین‌ماه 1403 ادامه خواهد داشت.

«طرح فجرانه» یک سبد 11 قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد (منطبق با نظر انستیتو تغذیه ایران) با قیمت‌های مبنا سال 1401 انتخاب شده است و مابه‌التفاوت قیمت سبد مبنا سال 1401 با قیمت روز (1402) از محل یارانه جدید دولت تأمین می‌شود، به این صورت که قیمت روز سبد مشتمل بر 11 قلم 743,750 تومان بوده که خانوار دهک‌های اول تا هفتم درصورت خرید بسته باید قیمت سال 1401 را به مبلغ 523/300 تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ 220/450 تومان از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

اعتبار جدید (220 هزار تومانی) علاوه‌بر یارانه 300 و 400 هزارتومانی فعلی بوده و خانوار مشمول طرح به‌صورت مجزا یارانه نقدی خود را ماهانه دریافت خواهند کرد.

مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص یافته و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود.

خانوار می‌تواند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف‌شده خرید کند و امکان جابه‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی مقدور نیست.

خانوارهای مشمول طرح می‌توانند اقلام سبد غذایی را طی یک ماه و متناسب با نیاز خود خرید کنند و اجباری در خرید تمام اقلام به‌صورت یک‌جا وجود ندارد.

شناسه خبر 80825