شناسه خبر:69886
1402/3/17 08:54:30

سپهرغرب، گروه خبر: استاندار ایلام گفت: فاز نخست پروژه بزرگ سامانه گرمسیری در این استان به‌زودی تکمیل شده و با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید.

حسن بهرام‌نیا روز سه شنبه در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار کرد: با تلاش‌ها و اقدامات شبانه‌روزی دولت سیزدهم، مرحله نخست سامانه گرمسیری به زودی تکمیل و با حضور رئیس جمهور در سفر به استان ایلام به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: در این مرحله دو هزار هکتار و در مرحله دوم نیز حدود 10 هزار هکتار زیر پوشش آبرسانی قرار می‌گیرد.
استاندار ایلام با اشاره به اهمیت طرح سامانه گرمسیری در ایجاد تحول و اشتغال در حوزه کشاورزی تاکید کرد: با وجود محدودیت‌های اعتباری، تاکنون یک‌ هزار و 700 میلیارد تومان در دولت سیزدهم برای تکمیل این سامانه اختصاص یافته است.
بهرام‌نیا در خصوص بازگشت زمین‌های واگذارشده منطقه آزاد تجاری مهران تأکید کرد: پیگیری‌های لازم توسط عوامل اجرایی ذی‌ربط از فردا در خصوص واگذاری زمین‌های منطقه به طور جد انجام می‌شود و باید از واگذاری هرگونه زمین به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری شود.
وی یکی از موضوعات مهم دولت سیزدهم را توجه خاص به مقوله مسائل محوری مهم استان بیان کرد و گفت: هرکاری در هر جایی که به مشکل برخورد کرد باید در سریعترین زمان ممکن برطرف و حل شود.
وی از تصویب و تشکیل کمیته تخصصی حقوقی استان متشکل از متخصصان و کارشناسان حقوقی خبر داد و یادآور شد: این کمیته برای جلوگیری از مصادره کردن اموال منقول استان تشکیل خواهد شد.
استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت پروژه‌های حوزه کشاروزی و تامین آب اراضی پرداخت و گفت: ایستگاه‌های پمپاژ کشاورزی استان با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد با تخصیص اعتبار لازم تا پایان شهریور تکمیل می‌شوند.
بهرام‌نیا گفت: پروژه‌های‌ کلانی و مهمی که سال‌هاست از کلنگ‌زنی آنان می‌گذرد و نیازمند اعتبار زیادی هستند، برای تکمیل در قالب قرارداد «بی‌او‌تی» به بخش خصوصی واگذار می‌شود که در این راستا مقرر شده به‌زودی 9 دستگاه اجرایی 9 پروژه مهم و کلان استان را برای تکمیل به بخش خصوصی واگذار کنند.
وی با تأکید بر توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان در استان، تصریح کرد: تمرکز اصلی دولت سیزدهم اقتصاد دانش‌بنیان است که در این راستا باید افزایش راندمان و بهره‌وری و بالفعل کردن ظرفیت‌های بالقوه باید مدنظر قرار گیرد.

شناسه خبر 69886