شناسه خبر:76003
1402/8/27 11:26:04
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور:

مجوز استخدام در سازمان فنی و حرفه‌ای صادر شد

سپهرغرب، گروه خبر: رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: با توجه به بازنشستگی تعدادی از نیروهای سازمان فنی و حرفه‌ای، مجوز استخدام را دریافت کردیم که به‌زودی خبرهای خوبی در این زمینه شنیده خواهد شد.

مهرداد عظیمی ظهر روز پنجشنبه گذشته در شورای اداری آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای حضور در مراکز فنی و حرفه‌ای و آشنایی با مشکلات آن‌ها است که در این جلسات علاوه‌بر حضور رؤسای مراکز، نماینده آموزشگاه‌های آزاد نیز حاضر شده و مسائل خود را مطرح می‌کنند.

وی بحث معیشت را یکی از مشکلات نیروهای شاغل در مجموعه سازمان عنوان کرد و گفت: من در همه سفرها عنوان کرده‌ام همکار سازمان باید ذهنش از بابت معیشت آسوده باشد تا بتواند به مأموریت‌های خود به نحو احسن بپردازد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای استان همدان افزود: البته اگر نیروی انسانی به مأموریتی که دارد درست بپردازد، همه مسائل اعم از آموزش، معیشت و ارتقای صلاحیت حرفه‌ای که به‌صورت زنجیره‌ای به هم متصل هستند، محقق می‌شود.

وی گفت: با توجه به بازنشستگی تعدادی از نیروهای سازمان فنی و حرفه‌ای، مجوز استخدام را دریافت کردیم که به‌زودی خبرهای خوبی در این زمینه شنیده خواهد شد.

عظیمی از ارتقای بودجه این سازمان برای سال آینده خبر داد و افزود: طی جلسات متعدد ارتقای خوبی به بودجه داده‌ایم که در این زمینه لازم است کمیسیون برنامه و بودجه کمک کند تا بودجه پیشنهادی ما محقق شود.

وی با اشاره به بودجه سفرهای استانی دولت، گفت: در سفرهای استانی بودجه‌ خوبی برای سازمان مصوب می‌شود، اما آنچه مهم است میزان تخصیص بوده که فقط 6 درصد بودجه تخصیص داده شده و بسیار کم است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با تأکید بر اینکه مدیریت بودجه امر مهمی بوده که لازم است مورد توجه مدیران قرار گیرد، اضافه کرد: ما مأموریت داریم علاوه‌بر بودجه جاری کشور، به سایر منابع بودجه‌ای نیز توجه کنیم که یکی از این منابع، بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور هستند.

وی گفت: اخیراً با سایپا و چند بخش خصوصی در حوزه خودرو تفاهم‌نامه‌هایی امضا کرده‌ایم و با هلدینگ خلیج فارس نیز به دنبال امضای تفاهم‌نامه هستیم.

عظیمی حمایت از مسابقات ملی و جهانی، امضای تفاهم‌نامه با دو بانک کشور برای ارائه تسهیلات به آموزشگاه‌های آزاد و راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی مهارت را از اقدامات این سازمان طی ماه‌های اخیر عنوان کرد.

وی داشتن پیوست رسانه‌ای برای معرفی بیشتر فعالیت‌های سازمان را از نکات قابل توجه مدیران عنوان کرد و افزود: یکی از نکات داشتن پیوست رسانه‌ای در کارها و تهیه مستندهای خبری و آموزشی از فعالیت‌ها است؛ زیرا یک معرفی خوب می‌تواند برای ما آورده‌های زیادی در بر داشته باشد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: سازمان با وجود نقش کلیدی که در توسعه سرمایه انسانی کشور دارد، متأسفانه در برنامه هفتم توسعه جایی نداشت که برای رفع این مشکل طی رایزنی‌ با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، توانستیم بندهایی را به برنامه هفتم اضافه کنیم که می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی نداشتن اساسنامه را از دیگر کارهای مغفول‌مانده در سازمان عنوان کرد و افزود: ما توانستیم برای سازمان اساسنامه تنظیم کنیم که درحال حاضر در مجلس نهایی شده و پس از تأیید شورای نگهبان، مورد اجرا قرار خواهد گرفت.

عظیمی راه‌اندازی پارلمان مدیران، پیگیری دیپلماسی مهارتی، رتبه‌بندی مربیان، یکپارچگی شهریه‌ها و بحث پژوهش و جلب توجه مدیران ارشد استان‌ها به ضرورت مهارت‌آموزی را از برنامه‌های در دست اقدام سازمان برای ارتقای جایگاه آن و تحول در راستای مأموریت‌های پیش رو عنوان کرد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به نقش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در توسعه انسانی و مهارت‌آموزی، ما از ظرفیت مجلس برای گشایش مشکلات این مجموعه استفاده خواهیم کرد.

علیرضا شهبازی افزود: این سازمان یکی از مجموعه‌های مظلوم کشور بوده که حتماً لازم است اقداماتی برای رفع مشکلات آن‌ها انجام شود.

وی ابراز کرد: در این زمینه پیشنهاد می‌دهیم رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای در کمیسیون برنامه و بودجه شرکت کرده و برنامه‌های خود را برای اعضا عنوان کند تا خواسته‌ها از طریق مجلس پیگیری شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نهاوند ظرفیت خوبی در زمینه تولید گشنیز دارد، افزود: این شهرستان 70 درصد گشنیز کشور را تولید می‌کند که برای جلوگیری از خام‌فروشی باید کارگاه‌های آموزشی فرآوری گیاهان دارویی در شهرستان تشکیل شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان همدان نیز از راه‌اندازی رشته فناوری هوایی برای نخستین‌بار در کشور خبر داد و گفت: قطعات هواپیمای سوخو از یک شرکت‌ داخلی خریداری شده که آموزش‌ تعمیر و نگهداری هواپیما براساس آن ارائه می‌شود.

وهب مختاران اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون رشته‌های جدید و به‌روز در استان راه‌اندازی شده که زمینه تولید و اشتغال را فراهم آورده است.

وی ضمن اینکه فناوری هوایی را یکی از رشته‌های جدید عنوان کرد که برای نخستین‌بار در سطح کشور درحال فعالیت است، گفت: ما قطعات هواپیمای سوخو را از یک شرکت‌ داخلی خریداری کرده و داخل کارگاه گذاشته‌ایم که حتی قابلیت آموزش پهپاد را نیز داریم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان از ایجاد کارگاه گوهرتراشی و تراش سنگ‌های قیمتی به‌عنوان دیگر رشته جدید یاد کرد و افزود: در این زمینه یک کارگاه مناسب با تمام تجهیزات آماده شده که منتظر افتتاح آن از سوی سازمان هستیم.

وی ابراز کرد: همچنین با توجه به سابقه همدان در تولید چرم اخیراً کارگاه چرم در مرکز خواهران به‌عنوان یک کارگاه تخصصی ایجاد شده و مصنوعات مختلف چرم در این کارگاه تولید شده و کفش نیز با نازل‌ترین قیمت تولید می‌شود و به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

مختاران هوشمندسازی و اینترنت را از دیگر رشته‌های ایجادشده با توجه به شرایط و امکانات موجود برشمرد و افزود: یکی از برنامه‌های ما فعالیت در زمینه تولید است که در همه شهرستان‌ها کارگاه‌های تولید در بخش‌های مختلف ایجاد شده و نمونه آن تولید سفال و سرامیک در نهاوند و بسته‌بندی گردو در اسدآباد است.

شناسه خبر 76003