شناسه خبر:67296
1401/12/24 16:07:39

سپهرغرب، گروه کشاورزی: معاونت هماهنگی ستاد اجرای فرمان امام گفت: کشاورزان فعال در بخش دیمزارها وضعیت مالی خوبی نداشتند برای جلوگیری از مهاجرت، کمک شد تا فعالیت‌های دیمزارها در طرح ملی کشت دیمزارها احیا شود.

نشست خبری اقدامات انجام‌شده در حوزه کشت دیم در کشور برگزار شد. سیدمصطفی سیدهاشمی، معاونت هماهنگی ستاد اجرا فرمان امام درباره طرح ملی کشت دیمزارها گفت: جهش تولید در دیمزارها از سه سال قبل آغاز شده است. طرح از سوی وزات جهاد کشاورزی تنظیم و برای رهبری ارسال شد.
وی افزود: برنامه این است که 6 میلیون هکتار اراضی کشور در مدت پنج سال زیر کشت دیم برود.
وی ادامه داد: در حال حاضر طرح در 21 استان اجرا شده و با کمک بانک ملی تسهیلات چهار درصدی برای خرید ادوات مورد نیاز به کشاورزان اعطا شده است.
سیدهاشمی با بیان اینکه چهار میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت دیم قرار گرفته است، گفت: در طرح 378 هزار و 902 کشاورز مشارکت دارند و به ازای هر هکتار باید یک تن محصول برداشت شود. البته پیش‌بینی شده امسال این عدد به یک میلیون و 200 هزار تن برسد.
وی ادامه داد: اگر این طرح فقط در 21 استان اجرا شده به این دلیل بوده که برای باقی استان‌ها مانند تهران و البرز اراضی دیم تعریف نشده یا اراضی کم بوده و صرفه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری ندارد.
وی درباره فلسفه طرح عنوان کرد: کشاورزان فعال در بخش دیمزارها وضعیت مالی خوبی نداشتند برای جلوگیری از مهاجرت، کمک شد تا فعالیت‌های دیمزارها احیا شود. علاوه بر این به کشاورز کمک شد تا محصولات خود را بیمه کند و بار مالی خسارت‌ها کمتر شود.

شناسه خبر 67296