شناسه خبر:66622
1401/12/8 12:24:59

جانشین پلیس راه راهور فراجا با اشاره به ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی، گفت:‌ به ازای هر نفر که در اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست می‌دهد 5 میلیارد تومان به طور مستقیم و غیر مستقیم به کشور خسارت وارد می‌شود.

سرهنگ سیاوش محبی در مورد چرخه معلول‌سازی و مرگ در جاده‌ها بیان کرد: امروزه اثرات قابل ملاحظه تصادفات در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. در حال حاضر روزانه تقریبا در هر ساعت دو نفر در اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و به ازای فوت هر دو نفر نیز 20 تا 25 نفر مجروح و معلول می‌شوند.

وی با بیان اینکه بر اثر سوانح رانندگی سالانه بسیاری از خانوارها به دلیل از دست دادن سرپرست خانوار دچار فقر می‌شوند، ادامه داد: در اثر سوانح رانندگی سالانه حدود 6 هزار زن، بی‌سرپرست می‌شوند و سالانه 8 درصد به کشور خسارت وارد می‌شود.

جانشین پلیس راه فراجا تصریح کرد: به ازای هر نفر که در اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست می‌دهد 5 میلیارد تومان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم به کشور خسارت وارد می‌شود.

***ارتقای فرهنگ ایمنی، ضرورتی رها شده

وی با اشاره به اینکه برای ارتقای فرهنگ رانندگی اگر به شیوه‌های هنرمندانه در صدا و سیما آموزش‌ها پخش شود بسیار تاثیر گذار خواهد بود گفت: برای کاهش تصادفات باید ابتدا به سمت ارتقای فرهنگ ایمنی حرکت کرد در صورتی که اکنون ما به دنبال ارتقای فرهنگ رانندگی بوده‌ایم و فرهنگ ایمنی را رها کرده‌ایم.

محبی با بیان اینکه در حال حاضر 33 دستگاه و نهاد در امر ترافیک و تصادفات دخیل هستند و باید تمام نهادها با این دشمن خاموش اجتماعی برخورد کنند، بیان داشت: در سال 85 سالانه تقریبا 27 هزار نفر جان خود رادر اثر تصادفات از دست می‌دادند ولی اکنون این آمار به 17 هزار نفر در سال رسیده که نشان می‌دهد برخی از سازمان‌ها کار خود را انجام دادند ولی بایستی در راستای این مهم سازمان‌هایی که وظیفه خود را انجام نداده‌اند بازخواست شوند.

به گفته جانشین پلیس راه راهور فراجا، از سال 95 تا کنون 500 نقطه حادثه‌خیز در جاده‌ها رفع شده و تعدادی از علائم و هشدارها در نقاط حادثه‌خیز آشکا‌رسازی شده ‌و اکنون 2800 نقطه حادثه‌خیز در جاده‌ها و 1300 نقطه حادثه‌خیز در شهرها وجود دارد که باید رفع شود.

***فرسودگی 32 درصد ناوگان حمل و نقل کشور

جانشین پلیس راه راهور فراجا با بیان اینکه در حال حاضر 32 درصد ناوگان حمل و نقل کشور دچار فرسودگی شده است و این فرسودگی ناوگان باعث شدت تصادفات می‌شود بیان داشت: متاسفانه بسیاری از خوروهای تولید داخل در اولین برخورد از رده خارج می‌شود و حتی برخی نیز دچار انفجار می‌شوند.

وی اذعان داشت: پلیس راه در 10 سال گذشته بسیاری از خودروسازان را مقصر تصادفات اعلام کرده است ولی متاسفانه نتوانسته جلو تولید خودروهای بی کیفیت را بگیرد.

محبی در خاتمه سخنانش با تاکید بر اینکه هوشمند‌سازی در کاهش تصادفات تاثیرگذار است و هوشمندسازی یعنی تحکیم امنیت، اجرای قانون و عدالت، اظهار کرد: اکنون ما در هوشمندسازی هم عقب هستیم و با توجه به وجود بیش از 296 هزار کیلومتر راه، 2000دستگاه دوربین ثبت تخلفات در جاده‌ها وجود دارد که 200 دوربین هم دچار نقص فنی شده است.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 66622