شناسه خبر:69752
1402/3/11 09:08:00
متخصص پوست و مو عنوان کرد؛

علت تعریق بیش از حد برخی افراد چیست؟

سپهرغرب، گروه سلامت: یک متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که برخی افراد از آن رنج می‌برند تعریق بیش از حد است، گفت: در موارد شدید این موضوع فرد را در انجام کارهای روزمره دچار مشکل می‌کند.

عباس جمالی، با اشاره به اینکه تعریق بدن علت‌های مختلفی دارد، درباره افرادی که کاندید استفاده از روش‌های کنترل تعریق هستند توضیحاتی داد.

وی افزود: نخستین علت عرق کردن بیش از حد خصوصاً در ناحیه کف دست و زیر بغل، ژنتیک است.

این متخصص پوست و مو با تأکید بر اینکه افرادی که از عرق کردن زیاد به‌صورت ژنتیکی یا اصطلاحاً ارثی رنج می‌برند، بدون هیچ تحرکی هم عرق می‌کنند، گفت: عرق کردن در ناحیه زیر بغل و کف دست این افراد به حدی زیاد است که مانع از انجام برخی فعالیت‌ها می‌شود.

جمالی، اضطراب، استرس، مصرف برخی داروهای اعصاب و روان، پرکاری تیروئید، فعالیت شدید و دمای بالای هوا را از علل ثانویه تعریق بیش از حد عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در نوع دوم تعریق زیاد با حذف علت محرک و یا درمان، به مقدار قابل ملاحظه‌ای مشکل عرق کردن زیاد برطرف خواهد شد.

این متخصص پوست و مو به درمان‌های تعریق زیاد ژنتیکی اشاره کرد و افزود: با روش یون درمانی و استفاده از مدار الکتریکی در آب، می‌توان تعریق بیش از حد کف دست و زیر بغل را کنترل کرد.

جمالی توضیح داد: یون درمانی (Iontophoresis) روشی است که در آن جریان الکتریکی خفیفی به ناحیه مورد نظر وارد می‌شود در حالی که بدن در آن نواحی کاملاً مرطوب است، معمولاً این جریان الکتریکی به نواحی زیر بغل، کف دست و پا وارد می‌شود تا غدد عرق را مسدود کند، فرد در حین جلسه درمانی احساسی مانند گزگز شدن دارد و این جریان ضعیف باعث ایجاد شوک نخواهد شد.

به گفته جمالی اگر با کمک روش یون‌درمانی عرق کردن بیش از حد در این افراد کنترل نشود، روش‌های دیگری مثل تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه روش درمانی بوتاکس به‌رغم قطع تعریق، موقت است و ماندگاری ندارد، ادامه داد: درد هنگام تزریق یکی از معایب این روش است.

وی هشدار داد: اگر بوتاکس زیر بغل به‌صورت عمقی تزریق شود برخی افراد با علامت‌هایی مثل مشکلات تنفسی و حساسیت مواجه شده و یا به دلیل اشتراک عصب زیر بغل و مری دچار عوارض گوارشی یا بلع نیز خواهند شد.

این پزشک اضافه کرد: اگر حین بوتاکس عارضه‌ای برای بیمار ایجاد شود، این عارضه معمولاً ماندگار نخواهد بود و بعد از مدتی از بین می‌رود.

جمالی درباره منع استفاده از روش بوتاکس برای درمان تعریق نیز توصیه کرد: مبتلایان به برخی بیماری‌های دستگاه عصبی مثل ام‌اس، زنان باردار و شیرده، زیر 18 ساله‌ها و افرادی که به پروتئین‌های گاوی حساسیت دارند، نباید از این روش برای کاهش تعریق استفاده کنند.

درباره اثر بخشی بوتاکس در درمان تعریق اضافه کرد: این روش بالای 80 درصد اثربخشی دارد، حدوداً دو روز پس از تزریق اثرات آن محسوس و بین شش تا هشت ماه ماندگار خواهد بود.

این متخصص پوست و مو تأکید کرد: از نظر علمی میزان اثربخشی هر روش درمانی بسته به جنس، سن و شرایط جسمی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

جمالی ادامه داد: در بیشتر افراد بعد از گذشت هشت ماه از تزریق بوتاکس، تعریق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بوتاکس روش کمک درمانی است که صرفاً کارکرد زیبایی ندارد، عنوان کرد: استفاده از این روش باید توسط متخصصان، در مراکز معتبر و با استفاده از داروهای استاندارد انجام شود.

شناسه خبر 69752